ponedjeljak, 22. lipnja 2015.

Kako očistiti smolu sa odjeće

Za čišćenje smole i smolastih tvari mogu se upotrijebiti slijedeća sredstva: eter, benzin, terpentinsko ulje i druga. Tim se sredstvima uklanjaju i svježe i stare mrlje od smole. 

Važno je da se umrljano mjesto dobro natopi sredstvom za čišćenje koje ste odabrali (ako je mrlja na odjevnom predmetu, ispod nje stavite papir koji dobro upija kako se mrlja ne bi širila), a zatim ga protrljajte četkom.


Mrlje od smole sa sintetskih materijala uklanjajte terpentinskim uljem ili benzinom. Ako čistite prirodni materijal uprljan smolom možete se poslužiti i alkoholom, acetonom ili mentolom.

Održavanje i čišćenje laminata

Podovi od laminata zahtjevaju puno manji napor prilikom održavanja od drvenih podova. Zbog glatke površine na laminatu se ne zadržava prašina i druga nečistoća. Za razliku od prirodnog drva, podove od laminata ne morate polirati voskom ili uljem već je dovoljno laminatni pod očistiti usisivačem za prašinu ili suhom krpom.

Važno je laminat održavati čistim jer prašina, pijesak i prljavština s vremenom mogu oštetiti dekorativnu površinu. Zbog toga je dobro u područjima koja se češće prljaju postaviti otirače kako biste izbjegli stvaranje tvrdokorne prljavštine.

Da bi parket ili laminat ostao lijep, sjajan, i očuvan potrebno je slijediti nekoliko pravila: ne čistite parket vodom! ? Voda se može zadržati na parketu i trajno oštetiti lak i drvo. Ako morate odstraniti kakvu mrlju ili ostatke hrane ili nečeg sličnog, koristite mekanu vlažnu krpu.


Ako se parket ili laminat nalazi u blizini vode postavite na njega kakvu zaštitnu podlogu. Redovito održavajte parket sredstvima za čišćenje parketa koja im daju svježinu i sjaj. Kada se nakon određenog vremena (nekoliko godina) unatoč čišćenju parket ne sjaji, ponovo ga prelakirajte.

četvrtak, 11. lipnja 2015.

Kako ukloniti mrlje od tinte

Mrlje od tinte najlakše ćete očistiti ako odmah reagirate.

Naime, na mrlju stavite papir koji dobro upija koji ste prethodno namočili u vodi. Njime upijte koliko god možete tinte.

Nakon toga nekoliko puta presavijte papir koji upija vlagu, namočite ga u sapunicu i ostavite ga na mrlji oko 15 minuta. Ponovite nekoliko puta.


Također, mrlju od tinte možete odstraniti tako da ju istrljate komadićem vate natopljene alkoholom. Ako je tkanina sintetička onda ju posprejajte lakom za kosu i iščetkajte.

Ako je u pitanju lakirani namještaj, mrlje se mogu očistiti trljanjem zrele rajčice. Često se tinta može proliti po stranicama knjige koju čitate. U tom slučaju posegnite za superoksidom kojim namočite vatu. Ispod zaprljane stranice stavite papir kako bi zaštitili ostale stranice od uništavanja bojom.
Kompliciranija procedura slijedi ukoliko zaprljate bijelu tkaninu. Tada prokuhajte mlijeko kojim onda premažite mrlju. Taj postupak ponovite nekoliko puta, a zatim tkaninu isperite. Nakon toga, operite materijal na uobičajeni način.

Za razliku od bijelih materijala, obojenu tkaninu čistite od tinte pomoću hladnog mlijeka. Ako je tkanina osjetljiva, u toplo mlijeko umiješajte sok od limuna te tom smjesom čistite mrlju.

Kožne predmete također je preporučljivo čistiti limunom. Prerežite limun na pola i polovicu utrljajte u mrlju.

Bitno je napomenuti kako je sve mrlje nastale od neke boje potrebno čistiti od rubova prema sredini kako se boja ne bi dalje širila materijalom. Preventivno, ispod mrlje uvijek stavite neku zaštitu.