ponedjeljak, 30. ožujka 2015.

Trikovi protiv ogrebotina na namještaju

Ogrebotine na drvenom namještaju prava su noćna mora. No to ne znači da vašem omiljenom drvenom stolu, ormaru ili komodi morate reći zbogom jer rješenje se krije u jednostavnim i jeftinim trikovima iz vaše kuhinje.

- Emulzija od maslinovog ulja i octa:
- Pomiješajte pola šalice maslinovog ulja i pola šalice alkoholnog octa.
- U mješavinu močite pamučnu krpicu te je iscijedite.
- Krpicom dobro istrljajte drvenu površinu.

- Tonik od crnog čaja:
- U pola šalice kipuće vode ubacite jednu ili dvije vrećice crnog čaja.
- Ostavite da odstoji 5 minuta pa izvadite vrećice.
- Umočite pamučnu krpicu i premažite ogrebotine te prebrišite suhom krpom.

- Pasta od instant kafe:
- U šalicu stavite žličicu instant kafe.
- Dodajte toliko vruće vode da dobijete gustu pastu.

- Umočite krpicu u pastu, njome istrljajte ogrebotine te prebrišite drvo suhom krpom.

petak, 20. ožujka 2015.

Napravite sami prašak za veš

Sastojci za prašak za veš:
- 1 l vode
- 1/3 običnog sapuna
- 100 g sode za pranje
- 100 g boraksa


Otopite sapun u litri tople vode. Mješavinu ubacite u 11 litara vode, dodajte sodu i boraks, ostavite da odstoji 24 sata.  Boraks je bijeli kristalni prah koji je sastavljen od bezbojnih kristala koji se lako tope u vodi, dok je soda za pranje natrijumov karbonat koji možete da kupite u obliku anhidrida kao prah i u obliku kristalne sode koja se prodaje u poljoprivrednim apotekama.

Napravite sami omekšivač za veš

Ako volite da eksprerimentišete i u svome domu pravite razne stvarčice ručne  izrade, probajte i ovo. Ovo je dobar način da se zabavite, a pritom napravite i nešto korisno. Ovim ručno napravljenim sredstvima učinićete vaše stvari zdravijim za nošenje.

Sastojci za omekšivač:
1 šoljica sode bikarbone
6 šoljica običnog sirćeta
8 šoljica tople vode
12 kapi eteričnog ulja po izboru

Pomešajte sastojke i omekšivač je spreman za upotrebu. Dovoljna količina omekšivača za jedno pranje je pola šolje.

Ovo je prije svega zdraviji omekšivač od industrijskog. Poznato je da dosta omekšivača kod ljudi izaziva razne alergije i promjene na koži, tako da je moja topla preporuka da pokušaju sa ovim mirišljavim sredstvom koje ćete sami napraviti.

Sirće će omekšati vašu garderobu i u kombinaciji sa sodom bikarbonom sačuvati boju, dok će je aromatično ulje učiniti mirišljavom. Pre upotrebe promućkajte posudu sa omekšivačem.

                

Neobične upotrebe omekšivača za veš

Osim što odjeću čini mekšom, ova mirisna tečnost može se koristiti i za neke druge namjene.

- Osveživač prostora - Umjesto da kupujete razne osvježivače prostora, jednostavno pomiješajte malo omekšivača sa vodom i to sve sipajte u flašicu sa pumpicom te poprskajte po prostoru. Tokom zimskog perioda još jednostavnije je da umočite peškir u mešavinu vode i omekšivača ida ga stavite da se suši, a isparenja će zamirisati prostor.

- Protiv prašine - Ukoliko vam se na nekim mjestima konstanto skuplja prašina ma koliko često čistili pokušajte da stavite nekoliko kapi omekšivača na krpu i prebrišite. Mjesta koja ste prebrisali ne bi trebalo da sakupljaju više toliko prašine.

- Održavanje četkica - Četkice kojima nanosite sjenke i rumenila operate sa malo omekšivača, a one će nakon toga biti kao nove. Takođe, isto možete da uradite i sa četkicama za slikanje.

- Vraća sjaj - Glatke površine u stanu koje su izgubile sjaj prebrišite sa krpom na koju ste stavili nekoliko kapi omekšivača.

- Skida tapete - Ukoliko imate problem sa skidanjem tapeta pokušajte da premažete mješavinu vode i omekšivača preko tapeta. Iznenadit ćete se. 




srijeda, 18. ožujka 2015.

Neobične i korisne upotrebe čačkalica

Znamo da bez čačkalica uglavnom nema serviranja predjela i provjeravanja da li je kolač ispečen, ali kladim se da nas malo zna da su ovi „mališani“ itekako upotrebljivi u još niz slučajeva. 

- Popunite male ogrebotine: Ako imate ogrebotinu na nekom od predmeta koju želite ispuniti bojom, kitom ili lakom, poslužite se čačkalicom da premažete preko ogrebane površine.

- Ukrasite tortu: Spriječite greške tako što ćete čačkalicom lagano ocrtati slova i cvjetiće na preljevu, prije nego što uzmete špricu za šlag.

- Spriječite cijepanje ljepljive trake: Zabodite čačkalicu na kraj ljepljive trake kako biste ga mogli naći sljedeći put. Znamo - sjajno.

- Začepite rupu na baštenskom, gumenom crijevu: Odlomite jednu trećinu čačkalice i gurnite je u rupu dok njen kraj ne bude u ravni sa crijevom. Omotajte vodootpornu ljepljivu traku oko šlaufa da učvrstite. Trebalo bi izdržati do kraja sezone.

- Svima se bar jednom desilo da stavite šerpu na najjaču vatru i da vam supa pokipi. Da vam se to ne bi dešavalo, stavite čačkalice između poklopca i šerpe. Ovako će para moći da izlazi, pa ništa neće kipiti.

- Kada spremate krompir u mikrovalnoj, napravite mu noge od četiri čačkalice kako bi se brže ispekao i kako bi sa svih strana bio ravnomjerno pečen.

- Kada se prljavština i prašina uvuku između tipki vašeg telefona, potopite čačkalicu u alkohol i očistite ih. Primijenite ovo kod svih mjesta koja je teže dosegnuti.

- Pošto se kobasice same od sebe uvijaju, teško ih je ispržiti ravnomjerno po cijeloj površini. Zato povežite dvije kobasice čačkalicama. To će ih držati u mjestu i lakše ćete ih okretati.

Kako se riješiti neugodnih mirisa iz cipela

S dolaskom toplih dana i naše će se noge početi znojiti, što često uzrokuje neugodan miris obuće. No, ovaj problem će od sada za vas biti stvar prošlosti. Neugodnog mirisa cipela najlakše ćete se riješiti pomoću sode bikarbone koja će vrlo efikasno neutralizirati nepoželjne mirise.


Unutrašnjost cipela pospite sodom bikarbonom i ostavite preko noći da djeluje. U jutarnjim satima, otresite prah iz cipela. Od neugodnog mirisa neće više biti ni traga. A da biste svoju obuću još i dodatno osvježili, nakapajte u cipele malo eteričnog ulja od limuna ili narandže.

Koristite biljke i začine, poput majčine dušice, koji će dati prirodan miris. Preko noći u cipelama ostavite malo izmrvljenog bilja.

Ako želite osvježiti staru obuću, nakapajte u cipele nekoliko kapi lizola i ostavite dva dana.
Želite li da vaše cipele budu očuvane u njih stavite krpe natopljene omekšivačem. Omekšivač će ukloniti neugodan miris, ali i omekšati kožu cipela.


utorak, 17. ožujka 2015.

10 praktičnih trikova sa jabukama

Doktori tvrde da konzumacija jedne jabuke dnevno jamči dug i zdrav život. Uistinu, ova je voćka prepuna vitamina i minerala koje jačaju imunitet tijela, a u našim je krajevima dostupna tijekom cijele godine. Osim za jelo, možete je koristiti i na ove kreativne i korisne načine.

1. Ubrzava zrenje drugog voća
Jabuke ispuštaju plin koje će ubrzati proces zrenja voća poput banana, kivija i rajčica. Stavite jednu jabuku ili nekoliko njenih kriški u vrećicu sa zelenim bananama i pustite je da odradi svoj posao, odnosno da tvrdi plodovi postanu mekani i slatki.


2. Očvršćuje vaša bedra
Čudno, ali istinito: stiskanje jabuke učinkovita je vježba koja će očvrsnuti mišiće na bedrima! Položite jabuku između koljena pa ju pokušajte zgnječiti koristeći samo snagu nogu. Ponavljajte ovu vježbu nekoliko puta dnevno po 10 sekundi.

3. Razmekšava grudice smeđeg šećera
Mnogi izbjegavaju upotrebu smeđeg šećera jer se njegovi kristali brzo zalijepe u čvrstu grudu, te ih je teško razdvojiti. Kad se to dogodi odvojite grudu šećera u posebnu vrećicu i s njom stavite krišku jabuke koja će odraditi ovaj težak posao umjesto vas za nekoliko dana.

4. Proljepšava kožu
Iskoristite hranjive tvari jabuke kako bi koži podarili ljepši izgled. Naribajte jabuku, pomiješajte je s malo smeđeg šećera pa ovim pilingom očistite lice. U naribanu jabuku, pak, dodajte malo zobenih pahuljica i maslinovog ulja kako bi dobili hranjivu masku koja će osvježiti vaš izgled.

5. Uklanja osjećaj mučnine
Jeste li i vi jedna od osoba koja ne podnosi putovanja zbog mučnine? Slijedeći put kad odlazite na put pojedite jednu zelenu jabuku, koja uklanja taj neugodan osjećaj. Zelene jabuke navodno mogu umanjiti i neke simptome migrene, pa je korisno imati ih pri ruci.

6. Čuva svježinu kruha i kolača
Ako trebate pohraniti kruh ili kolač na nekoliko dana, spremite ih zajedno s kriškom jabuke. Jabuke su odlični ovlaživači koji će produljiti svježinu vaših namirnica.

7. Osigurava vlažnost pečene purice
Bojite se da ćete isušiti nemasno meso purice tijekom višesatnog pečenja? U njenu unutrašnjost položite polovicu jabuke koja će osigurati sočnost konačnog proizvoda.

8. Ukrašava dom
Posušite tanke kriške jabuke kao da pripremate zdravi čips, pa umjesto u usta, stavite ih na špagu i njime ukrasite blagdansku jelku. Cijele voćke možete iskoristiti za ukras adventskog vijenca.

9. 'Glumi' posudu
Prepolovite jabuku, izdubite njen sadržaj, dobro je operite, pa je iskoristite kao posudu za služenje blagdanskih slastica. Izdubljena jabuka može vam poslužiti i kao stalak za lučice.

10. Uljepšava miris doma
Ne morate trošiti dodatan novac za sprejeve kojima ćete namirisati dom. Umjesto toga napravite potpuri od dehidriranih jabuka, cimeta, klinčića, korice naranče i drugih blagdanskih začina.

10 neobičnih predmeta koje možete oprati u perilici suđa

Perilica suđa praktičan je kućanski aparat koji vam može značajno uštedjeti vrijeme i pritom će oprati i dezinficirati sve što se nađe u njoj. No suđe, pribor za jelo i čaše nisu jedine stvari koje možete ubaciti u mašinu.

Evo deset neobičnih predmeta koje možete baciti u perilicu suđa odakle će izaći čiste i dezinficirane.

 - Češljevi i četke

- Rajf, gumice i kopče za kosu

- Gumene natikače, papuče i japanke

- Kape sa šiltom ili šešir

- Sjenilo lustera i plafonjere

- Četkice, spužvice i kistove za kozmetiku

- Grickalicu za nokte i pincetu

- Makaze

- Igračke za djecu ili kućne ljubimce

- Police od frižidera.

Korisni načini kako iskoristiti aluminijsku foliju

- Kako bi vam kruh, štrudla i pecivo ostali svježi do dolaska gostiju, nakon pečenja ih umotajte u aluminijumsku foliju.

- Vratite sjaj omiljenom escajgu na sljedeći način: dno šerpe prekrijte folijom, naspite vodu te dodajte dvije kašike soli. Escajg “uronite” u ovu mješavinu i sačekajte tri minute. Izvadite, pričekajte da se osuši pa izglancajte pamučnom krpom.

- Napravite “lopticu” od folije i njom izribajte šerpe, tave i rešetke od roštilja.

- Očistite nakit tako što ćete dno šerpe prekriti folijom, napuniti vodom i dodati prašak za veš. Potopite ga u vodu i ostavite pet minuta. Nakon toga isperite i ostavite da se osuši. Vaš nakit će biti kao nov.

- Olakšajte peglanje tako što ćete dasku prekriti folijom. Nakon toga stavite navlaku na dasku za peglanje. Na ovaj način ćete peglati istovremeno obje strane i uštediti dragocjeno vrijeme.
Očistite peglu tako što ćete par puta preći preko aluminijumske folije.

- Presavijte foliju par puta pa je isijecite makazama. Na ovaj način ćete naoštriti i najtuplje makaze.

- Da biste zaštitili biljke od insekata, među njih ubacite komadiće alu folije.

- Napravite improvizovani poklopac za šerpu tako što ćete foliju staviti preko šerpe te stisnuti uz rubove.


- Omekšajte smeđi šećer tako što ćete komade zamotati u foliju. Stavite pet minuta u rernu zagrijanu na 150 stepeni. Šećer će se vratiti u prvobitno stanje i možete ga koristiti za kafu kao i za omiljene kolače.

Napravite sami sredstvo za čišćenje prozora

Proljetno sunce otkriva i sve nečistoće na vašim prozorima.

Kako bi vaše staklo zablistalo ne morate koristiti skupe deterdžente koji ostavljaju mrlje već upotrijebite domaće sredstvo za koje vam je potreban ocat i voda.



U bočicu s raspršivačem dodajte četiri decilitra alkoholnog octa, decilitar i pol vode te 10 kapi eteričnog ulja naranče ili limuna. Mješavinu dobro protresite te njome pošpricajte stakla na prozorima. Ostavite da odstoji nekoliko sekundi te ih prebrišite papirnatim ubrusima ili novinama.

Za veće nečistoće upotrijebite sodu bikarbonu. U pola litre mlake vode dodajte tri pune žličice sode bikarbone. U mješavinu umočite krpu te prebrišite stakla prozora. Soda bikarbona će ukloniti i najtvrdokornije mrlje.

ponedjeljak, 9. ožujka 2015.

Za šta vam sve može poslužiti aceton


Ako ste mislili da aceton možete koristiti samo kako biste skinuli lak sa noktiju ili eventualno neku mrlju sa pločica varate se, jer aceton može da vam posluži za mnogo toga.
Ukoliko vam se desilo da na vašim porculanskim figuricama ili posuđu ima nekih mrlja, lako ćete ih očistiti pomoću acetona, a da ne oštetite porculan.

Ukoliko vam se desilo da vam je mastilo iscurilo po odjeći ili nečem drugom, lako ćete ga ukloniti pomoću acetona, a nakon toga dovoljno je da mjesto gdje je bila mrlja operete sapunom i toplom vodom.

Dok krečite često se dešava da se na prozorima stvore fleke od farbe. Dovoljno je da uzmete aceton i da mjesta gdje je farba istrljate, a zatim prebrišete vlažnom krpom.

Ako ne možete da skinete naljepnicu sa stakla, pokušajte sa acetonom. Nakon toga dovoljno je da samo prebrišete mjesto gdje je bila naljepnica mokrom krpom, a zatim osušite.

Pomoću acetona možete da uklonite ogrebotine sa sata. Kružnim pokretima pređite preko sata i površinske ogrebotine će biti otklonjene.

Ukoliko vam se desilo da ste se „zalijepili“ super ljepilom dok ste nešto pokušavali da popravite, nikako ga nemojte guliti s prstiju. Na vatu nanesite aceton i trljajte mjesto gdje je super ljepilo sve dok ne spadne.

Kućanski aparati koji vam štede novac

Ja lično pokušavam što više uštediti na električnoj energiji. Uvijek pratim kad je jeftina struja i u to vrijeme perem veš, uključujem bojler, peglam veš i slično. Svi ovi uređaji su veliki potrošači električne energije i potrebno je biti pažljiv.

A još jedan način uštede je nabaviti kućanske aparate koji vam štede novac. Koji su to?

Kada kupujete mašinu za suđe obratite pažnju na hidraulični sastav i provjerite da li mašina ima funkcionalno iskorištavanje vode pomoću filtera. Na taj način ćete uštedjeti energiju, ali i potrošnju vode ćete smanjiti na minimum. Ovu mašinu ćete platiti više, ali će vam se isplatiti na duže staze.

Kada je u pitanju frižider odaberite onaj kombinirani. Da može da vam služi za hlađenje, ali i za zamrzavanje. Kada već kupujete kombinirani frižider odaberite onaj koji ima automatsko odmrzavanje. Kada smještate frižider nikada nemojte da vam bude u blizini šporeta i neka bude odmaknut od svega najmanje 5 cm, jer ćete mu na taj način omogućiti nesmetanu cirkulaciju hladnog zraka.

Što se tiče mašine za veš obratite pažnju na utrošak energije, broj okretaja prilikom centrifugiranja, utrošak vode i učinak centrifuge. Kupite mašinu koja ima program za štednju vode i kojima ćete smanjiti utrošak vode minimum 40 litara.


Šporet u kuhinji oduzima najviše energije. Prema tome bitno je da izaberete pravu ploču, napu i pećnicu. Odaberite indukcijsku ploču koja troši mnogo manje energije od keramičke ili plinske ploče.

Za šta sve možete koristiti majonezu

Majonezu osim za hranu možemo koristiti i u druge svrhe. Evo kako još možete koristiti majonezu:

- Majonezom možete lako ukloniti žvakaću gumu iz kose. Zapetljani čvor obilno namažite majonezom i ostavite par minuta dok njezin sastav ne prodre do vlasi. Potom nježno, gustim češljem uklonite žvakaću.

- Ako suhoj i oštećenoj kosi želite na jeftin i prirodan način vratiti sjaj, dok je kosa još vlažna, umasirajte majonezu na ispucale vrhove. Ostavite da djeluje 10-15 minuta, a onda kosu ponovno operite neutralnim šamponom i isperite.

- Mrlje i šare od pastelnih bojica (i sa zidova!), majoneza uklanja u samo pet minuta. Na svaku mrlju nanesite majonezu u tankom sloju, pričekajte da odstoji i prebrišite suhom čistom krpom.

- Mrlje od čaša na drvenom stolu uklonit će premaz majoneze. Dvije do tri žlice majoneze nanesite na mekanu krpu ili papirni ubrus pa premažite mjesto na stolu gdje su se pojavile mrlje. Lagano prstima utapkajte i pritisnite krpu na površinu stola. Ostavite da djeluje 15-tak minuta ili duže ako je potrebno. Obrišite višak majoneze i površinu usjajite krpom.

- Kako bi riješili problem pukotina koje nastaju na drvenom namještaju, rupe ispunite majonezom i ostavite da odstoje najmanje dva dana. Potom ih očistite običnom krpom. Kombinacija ulja i proteina nahranit će i napuhnuti drvo i na taj način zatvoriti pukotine.

- Majoneza uspješno uklanja i odbija prašinu s listova kućnih biljki. Suhu krpu umočite u majonezu i prebrišite svaki list. Na ovaj način ćete malo "nahraniti" biljku, postići sjaj i spriječiti taloženje prašine.

petak, 6. ožujka 2015.

Za šta sve moze služiti fen osim za sušenje kose

 Iako fen uglavnom koristimo kako bismo osušili kosu, on ipak ima još nekoliko mogućnosti koje vam mogu pomoći u svakodnevnom životu.

- Kada zalijepite sliku u album za slike nema više mogućnosti da je odlijepite, a da je ne pocijepate. Uzmite fen i stražnju stranu fotografije zagrijte i ona će se sama odlijepiti, a zatim je stavite onako kako želite da stoji ili je zamijenite sa nekom drugom.

- Kada čistite kuću ili stan postoje mjesta do kojih ne možete da dođete. Tu će vam pomoći fen. Pomoću njega ispušite prašinu sa teško dostupnih mjesta.

- Zavjese koje koristite kako ne bi voda curila dok ste u tuš kabini često mogu da izgledaju zgužvano. Dovoljno je samo da upotrijebite fen kako biste ih ispeglali bez imalo muke.

- Kada pravite glazuru za tortu jako vam je bitno da vam se ona brzo stisne. Dovoljno je da uključte fen na hladno puhanje i vaša glazura će biti gotova za tren.

- Ukoliko se vaše dijete uprljalo plastelinom ili ste plastelin našli na mjestu sa kojeg želite da ga otklonite dovoljno je da ga zagrijete fenom i kada se otopi da ga skinete sa odjeće, a zatim mrlju operite sa sredstvom protiv mrlja.

                

četvrtak, 5. ožujka 2015.

Greške kod pranja veša

Kako bi vaš veš bio opran na pravilan način, morate da ga perete prema nekim pravilima. Često ljudi koriste previše deterdženta ili omekšivača i odjeća postaje puna fleka, prljavih tragova i imate ofarbanu odjeću. U nastavku članka pročitajte koje to greške pravimo prilikom pranja veša.


-    Ukoliko koristite previše detrdženta to ne znači da će veš biti bolje opran, nego da ćete imati odjeću sa flekama od detrdženta. Koristite onoliko detrdženta koliko preporučuju proizvođači i koristite detrdžent prema upustivima na njemu.

-    Ukoliko veš perete na niskim temperaturama često se dešava da se deterdžent ne rastvori do kraja, jer ne može da se rastvori u hladnoj vodi. Veš biste trebali prati na višim temparaturama od 40 stepeni, a ako imate osetljivi veš perite ga na ruke.

-    Mašina za veš treba da bude popunjena na pravilan način. Prvo stavite jako prljavi veš, a zatim onaj manje prljav. Deterdžent nikada ne smijete da stavljate direktno na veš.


-    Ako vam se dešava da vam se veš skupi prilikom pranja ili se ofarba to je znak da ne trebate zajedno prati veš koji trebate da razdvojite. Bijeli veš uvijek perite sam na visokim temperaturama. Kada je šareni veš u pitanju, njega trebate prati na nižim temperaturama i voditi računa o tome da nešto od veša ne pušta boju. Tamnije stvari perite posebno. Kada koristite omekšivač detaljno pročitajte upustvo za upotrebu i nemojte ga stavljati više nego je potrebno.

Sami napravite kuglice za čišćenje WC šolje

Dojadilo vam je više kupovati razne proizvode za čišćenje WC šolje i uklanjanje neugodnih mirisa i kamenca. U nastavku članka možete da pročitate recept kako da sami napravite kuglice za čišćenje WC šolje. Ne samo da su zdravije od onih koje kupujete, nego vam i štede novac.


Potrebni sastojci:

- 2 šolje sode bikarbone
- ¼ šolje krupne morske soli
- 8 kašika tečnog detrdženta za suđe
- Korpice za mafine.

Priprema:

Pomiješajte sodu bikarbonu i so. Polako dodajite detrdžent i mješajte dok se smjesa ne sjedii. Stavite smjesu u korpice za mafine, a korpice u kalup za mafine i malo ih utisnite. Ostavite da se osuše preko noći, a zatim ih lagano izvadite. Čuvajte ih u teglama. Ubacite kuglicu u WC šolju i uspite 4 šolje vruće vode. Ostavite da stoji preko noći, a ujutro samo pustite vodu.


Napravite sami ulje od nevena

Ulje od nevena skoro da rješava sve probleme koje imate s kožom, naročito opekotine. No, ponekad je teško do njega doći. Ne brinite, ulje od nevena možete i sami napraviti.


Isjeckajte cvetove i listove makazama i stavite sve u široku teglu. Iako nije sezona nevena, potražite ga u staklenicima. Prelijte suncokretovim ili hladnocijeđenim maslinovim, susamovim ili bundevinim uljem, zatvorite  teglu i stavite na sunčano i toplo mjesto. Omjer neka vam bude čaša ulja na čašu cvjetova.Neka tegla stoji na suncu 4 do 5 nedelja. S vremena na vreme promućkajte smjesu.Nakon toga, ulje procjediti kroz sterilnu gazu i čuvati u čistoj i suhoj staklenoj boci, na tamnom i hladnom mestu. Imajte na umu da ulje nevena može da oksidira tako da uvijek ga pomirišite prije primjene.


srijeda, 4. ožujka 2015.

Svijeće biljnih mirisa

Voštanim svijećama možete dodati bilo koju aromu koja vam se sviđa. Primjerice, sandalovina je odličan izbor jer ima ugodan miris koji se posebice dobro "drži". Možete je primijeniti u obliku strugotina ili esencije.

Možda ćete poželjeti iskušati tamjan ili mirhu - ili kombinaciju to dvoje. To su smole čiji ugled potječe još iz davnina, a u nekim epohama imale su vrijednost zlata. U Bibliji se navodi da je u blagu cara Salomona bilo barem 20.000 većih i 30.000 manjih posuda za paljenje tamjana. Danas je tamjan i dalje sastojak prašaka za kađenje i parfema.

Način uporabe:
1. Omekšajte parafin i dodajte mu aromatične biljke ili esencije i dobro promiješajte. Donesite obične svijeće i umočite ih u parfimirani vosak. Ponovite više puta dok se ne nagomila dovoljno slojeva parfimiranog voska.

2. Druga metoda: objesite obične svijeće (štipalicom za papir ili pribadačom) na nit i izlijte parfimirani vosak na svijeće, pazeći da vam neka posuda bude ispod svijeća radi prikupljanja otopljenog voska.


Goreći, parfimirane svijeće prožimaju vaš stan. Evo jednog trika: zapalite svijeću idući put kada budete imali goste... koji puno puše. Iznenadit ćete se kada vidite kako svijeća uništava duhanski dim. Ako je soba velika, zapalite dvije ili tri svijeće.

Sačuvajte kožnu obuću

Kako da sačuvate sjaj kožne obuće i kožnih stvari? Uz pomoć dva proizvoda koja sigurno imate u kući:

 - Vazelin je odličan za održavanje kožne obuće. Cipele ili čizme prvo očistite vlažnom krpom. Kada se osuše, nanesite tanki sloj vazelina te odmah zatim ispolirajte suhom krpom.

- Regenerator za kosu, a posebno ona jeftinija varijanta, u sebi sadrži vosak pa je zbog toga ovaj proizvod idealan za održavanje i zaštitu kožne obuće. Na prethodno očišćenu i osušenu obuću nanesite malo regeneratora za kosu pa nježno ispolirajte suhom krpom.

Izbjelite odjeću limunom

Ukoliko želite da izbjelite svoju odjeću na prirodan način evo kako to možete napraviti:



- Pomješajte pola šolje limunovog soka sa 3-4 litre vrele vode. Potopite odjeću u rastvor. Ne koristite za svilu, najbolje je za pamuk i tekstil. Ostavite odjeću potopljenu od jednog sata do cijele noći, zavisno od toga koliko treba izbjeliti stvari. Kad je gotovo, odjeću oprati u mašini kao i obično. I da znate, nemoguće je “ previše izbjeliti” odjeću  limunom, niti se može oštetiti.

Jednostavni kuhinjski trikovi

Svi volimo da na što jednostavniji i lakši način obavimo neke stvari. Korisni trikovi i savjeti su vijek dobro došli, a posebno oni koji se tiču kuhinje, kuće i slično.

- Napukli tanjir - Ukoliko vam je napukao tanjir iz nekog porculanskog servisa, pokušajte ga spasiti tako što ćete ga prokuhati 15 minuta na laganoj vatri u mlijeku (tako da mlijeko prekrije tanjir). Kada se mlijeko osuši, na tanjuru se neće vidjeti oštećenje.

- Otvaranje tegli - Teglu ćete najlakše otvoriti ako je okrenete tako da je poklopac okrenut prema dolje i uronite ga u vruću vodu. Kratko pričekajte i bez problema ćete otvoriti staklenku.

- Čuvanje džema od plijesni - Džem ili pekmez sačuvat ćete od plijesni ako staklenku okrenete na poklopac. Tako ćete sadržaj sačuvati od plijesni više od godinu dana.

- Stare pletene košare - Stare pletene košare i košarice možete obnoviti bojom iz raspršivača u skladu s bojom vašeg kuhinjskog ili blagovaonskog namještaja. Tako osvježene košare mogu vam služiti kao ukras, za spremanje voća, ključeva, čepova, plastičnih vrećica i svega onog što inače nema pravo mjesto.

- Zalijevanje cvijeća kad niste kod kuće - Staklenku od soka ili vode napunite vodom, zatvorite krpicom i okrenite ju okomito te vrh zakopajte u zemlju u tegli. Cvijeće će imati vodu i samo će se zalijevati dok ste vi na godišnjem odmoru.

- Višak masnoće u jelu -  Ako vam se dogodi da supa, složenac ili neko drugo tekuće jelo ima previše masnoća, to možete riješiti kockom leda. Stavite je u supu i masnoća će se okupiti oko nje pa ćete je lakše izvaditi kašikom.


utorak, 3. ožujka 2015.

Ocat u kuhinji i domaćinstvu

Ocat je kao i soda bikarbona, čudo!! Postoje mnogobrojne upotrebe ocata kako u kuhinji prilikom spremanja hrane, tako i za čišćenje domaćinstva.

Postoje razne vrste octa, a sve se proizvode oksidacijom alkohola u octenu kiselinu. Alkoholni ocat se može koristiti za najviše namjena i ima niz primjena u održavanju kućanstva - izbjegavate upotrebu opasnih toksina za čišćenje, štedite novac, a čak je i ekološki prihvatljiv.

- Dodavanjem par kašikica octa u vodu dok kuhate jaja pomažete da bjelanjak ostane lijepo formiran. Dodajte u vodu, pa čak i ako ljuska malo pukne, bjelanjak neće izaći vani.

- Nakon što ste sjekli luk, neugodni miris s ruku možete odagnati trljanjem u malo octa.

- Kuhate li povrće iz porodice kupusa (poput brokule ili karfiola) dodajte malo octa u vodu. Ublažit ćete okus i smanjiti proizvodnju plina prilikom probave. Djeluje i ako kuhate grah.

- Octom možete očistiti sudoper. Miješajte jednake dijelove octa i sode bikarbone, oribajte sudoper i pustite neka mješavina prođe kroz cijevi. Nakon par minuta zalijte vrućom vodom.

- Očistite mikrovalnu pećnicu. U pećnicu stavite zdjelu s octom i vodom. Uklonit ćete zakorjele mrlje i loš miris.

- Ako je dijete ispustilo urin na madrac, isperite s mješavinom octa i vode. Kasnije na madrac pospite sode bikarbone pa iščetkajte i usisavačem uklonite prljavštinu.

- Ako ste dezodoransom napravili mrlju na odjeći, za čišćenje upotrijebite ocat. Odličan je i za čišćenje senfa i umaka od rajčice.

- Da biste produžili život cvijeća u vazi, u vodu dodajte par kašikica octa i šećera.

- Mačke ne vole ocat. Iskoristite to pa mjesta na koje ne želite da dolaze poprskajte octom - izbjeći ćete tako i grebanje namještaja.

- I alkoholni i jabučni ocat možete staviti na dio tijela zahvaćen gljivicama bilo da se radi o peruti, atletskom stopalu ili gljivicama na noktima na nogama. Imate li gljivice na nogama, svaki dan ih 30 minuta držite u otopini octa i vode u omjeru 1:5.

- Umjesto regeneratora napravite u lavoru mješavinu vode i 3-4 supene kašike octa, uronite kosu na 30-ak sekundi i ocijedite ju. Rezultat – imat ćete mekanu i sjajnu kosu. I neće vam se osjetiti miris octa!

Održavanje trakastih zavjesa

Trakaste zavjese su jako praktične i ekonomične pa i dekorativne, zavisi od izbora boja i dezena. Ugrađuju se na sve vrste otvora ali i prolaza. Naime, VTZ mogu služiti (koriste se) i kao pregrade većih prostorija ili kao zasloni (razdvajanje - odjeljivanje) dijela prostora. Recimo kao paravan-kulisa.

Poslovni prostori se većinom opremaju trakastim zavjesama. Pristupačne su cijene, a što je jako bitno rade se po mjeri, tako da odgovaraju prostorima svih dimenzija. Prilikom odluke za trakastu zavjesu dobijate mogućnost da se sami poigrate bojama i dezenima.

Materijali koji se koriste za trakaste zavjese su 100% poliester. Ovi materijali ne kupe prašinu i ne upijaju mirise, što uveliko olakšava održavanje trakastih zavjesa. Ali, naravno treba ih očistiti sa vremena na vrijeme. Kako održavati čistoću trakastih zavjesa?

Trakaste zavjese treba prati specijalnim hemijskim sredstvima koje će ukloniti svu prljavštinu, nečistoću i fleke kao i uništiti sve bakterije. U mašinskom pranju može se otkloniti čak 95 procenata nečistoće što će ovoj vrsti zavjesa pružiti potpuno svjež i prvobitan izgled.

Ulijte hladnu vodu u svoju kadu, tako da je napola puna. U vodu ulijte četvrtinu šalice nekog blagog sredstva za čišćenje a po želji možete dodati i neki tekući deterdžent ili sredstvo za čišćenje tepiha. Na kraju sve to promješajte kako bi se sve smiksalo i podjednako preraspodjelilo. Zatim stavite svoje zavjese u kadi i ostavite ih najmanje 45 minuta da se namoče. Vjerojatno ste iznenađeni kao što sam i ja prvi puta bila kako je voda “divna” i “čista”. Za mjesta na kojima primjetite da i dalje postoje tragovi prljavštvine, upotrijebite četku za nokte. Međutim, budite vrlo oprezni i što više nježni da ne oštetite tkaninu. Nakon toga si očepite kadu i ulijte novu, također hladnu za ispiranje. Nakon što ste ih dobro isprali ponovno ispustite vodu. Ja si pustim cca 1h zavjese u kadi kako bi se ocjedio višak vode. Kasnije ih malo stavite na štrik da se prosuše i kako vam naravno ne bi kapale po stanu.

Kako održati čistoću frižidera

Čist frižider održava vašu hranu svežijom, pa se potrudite da redovno održavate higijenu ovog važnog kućnog aparata. Bez frižidera bi nam svakodnevica bila nezamisliva jer u njemu držimo namirnice koje nam trebaju i više puta dnevno, kao što je npr. mlijeko, svježe voće i povrće.

U frižideru se lako mogu namnožiti bakterije, pogotovo ako zaboravimo na nešto što smo stavili unutra pa dođe do procesa kvarenja. Što se tiče temeljitog čišćenja, to bi trebalo biti jednom mjesečno. Trebalo bi ga ispirati iznutra i izvana. Posude u kojima držimo hranu u frižideru potrebno je češće ispirati i paziti da su uvijek čiste.

Da bismo dubinski očistili frižider, potrebno je isprazniti ga, te njegovu unutrašnjost oprati mlakom vodom u koju smo dodali sredstvo za ispiranje.

Nakon prvog pranja, potrebno je opet proći cijeli frižider čistom vodom s dodatkom malo octa jer on neutralizira neugodne mirise. Frižider treba čistiti nježno, a ne ribati, da ne dođe do oštećenja njegove površine. Na kraju suhom krpom posušimo frižider, te ga ponovno uključimo u struju i posložimo namirnice.

Kako eliminisati mirise? Postoje dva načina. Čuvanje ostataka hrane u hermetički zatvorenim posudama je najbolji način da se spriječi širenje mirisa. Ukoliko se mirisi ipak prošire, pokušajte da ih uklonite tako što ćete posuti sodu bikarbonu na ivicu police, zatvoriti vrata i ostaviti tako dok miris ne nestane.

Drugi metod za eliminaciju mirisa je da se talog kafe stavi na tacnu, a sve to na policu u frižideru, dok miris ne nestane.Miris kafe će brzo ispariti, ali i drugi, neprijatni mirisi. Možete postaviti i aktivni ugalj na policu unutar frižidera, s temperaturu rashlađivanja postavite na niži nivo.

Veliko proljetno čišćenje

Bliži nam se proljeće i potrebno je da lagano počnemo sa generalnim čišćenjem našeg doma. Nakon duge i hladne zime, osvježenje je prijeko potrebno našem domu.

Proljeće mami na bojenje zidova i stolarije, postavljanje tapeta, promjenu zavjesa, navlaka na jastučićima u dnevnom boravku ili košuljica na stolcima, osvježenjem prostora nekom novom zelenom biljkom ili postavljanje novih polica ili ogledala. Drukčiju atmosferu može stvoriti i razmještaj namještaja, slika po zidovima i sitnica za koje ste vezani koje naglašavaju vašu osobnost. Isprobajte, možda je to upravo ono što će vašem domu dati novu energiju. Ako želite okrečiti stan, pomno razmislite o bojama koje će ući u vaš dom. Boje imaju i psihološki učinak na raspoloženje i dnevne aktivnosti, stoga valja pripaziti da se s njima ne pretjera ili krivo izabere. Za visoke, svijetle i prostrane stanove možete se poigrati i svijetlim i tamnim bojama. Mali interijeri više vole svijetle, pastelne tonove.

Sezona grijanja je iza nas pa bi bilo dobro pozvati i dimnjačara kako bi se dimnjaci očistili i spremno dočekali novu sezonu. Dobro bi bilo i prekontrolirati krov, terase i balkone jer se eventualna oštećenja mogu sanirati i popraviti samo za suha vremena.

Šta vam je sve potrebno za veliko proljetno čišćenje? Sve što vam treba za veliko proljetno pospremanje jest nekoliko limuna, soda bikarbona, jabučni i bijeli ocat, a po želji pridružite im i najdraže eterično ulje. Maslinovo ulje je odlično za sjaj namještaja, kora od banane izvrsna je za laštenje drva, pčelinji vosak vratit će sjaj parketima, a smjesa mlijeka, octa i ulja izvrsna je za čišćenje laminata. Uz narodne recepte za blistav dom uštedjet ćete i ponešto novca, ali i smanjiti upotrebu kemikalija.

Riješite se nepotrebnih stvari iz vašeg doma koje su se nagomilale počev od odjeće pa nadalje. 

nedjelja, 1. ožujka 2015.

Kako očistiti peglu

Na mnogim peglama se vremenom lijepe ostaci odjeće, mrvica, prašine i kamenac. Naravno, peglu treba očistiti sa vremena na vrijeme, a evo i kako to možete učiniti.

- Pomiješajte toplu vodu sa malo blagog deterdženta za suđe. Umočite kuglicu vate u ovu sapunastu smjesu i nježno prebrišite dno pegle. Trljajte kratko ako je potrebno. Ovaj način čišćenja najidealniji je za pegle sa teflonskim dnom. Kod težih zaprljanja izaberite drugi način čišćenja.

- Ako vam se vosak zalijepio na dno pegle možete ga lako ukloniti uz pomoć lista novina. Samo ga položite na dasku za peglanje. Peglu uključite na najjače, pa sa njom prelazite preko novina dok papir ne upije “voskastu materiju”.

- Pomiješajte jednake dijelove sode bikarbone i vode, pa sa tom pastom trljajte uz pomoć krpice dno pegle dok ga ne očistite.

- Nanesite malo paste za zube na dno pegle. Trljajte krpicom da omekšate prljavštinu. Kada utrljate pastu peglu uključite i na pari peglajte pamučnu krpicu 5 minuta.

Nemojte ni pokušavati čistiti dno pegle sa žicom i sličnim predmetima, jer bi došlo do oštećenja, i naravno u tom slučaju bi mogli baciti peglu u kantu za smeće.