srijeda, 27. rujna 2017.

Uljepšajte svoj dom lampama


Lampe su me oduvijek privlačile. Danas na tržištu postoji veliki izbor lampi, raznih oblika i veličina. Definitivno lampa pridonosi enterijeru i izgledu vašeg doma. To je jedan detalj koji može da uljepša vaš dom. U nastavku ćemo malo pričati o lampama, kako ih odabrati i ponuditi vam neke prijedloge. 

Funkcija lampe određuje njenu osnovnu karakteristiku. Dakle, bitno je odrediti njenu namjenu - koristimo li lampu za opću rasvjetu, akcentiramo li neki objekt ili samo određujemo smjer kretanja, ili nam služi kao radno svjetlo. Kako postići ugodan ambijent samo s rasvjetom zahtjevan je i opsežan zadatak koji prvenstveno ovisi o prostoru i željama koje se žele postići te to iziskuje ozbiljan arhitektonsko-inžinjerski pristup i kompleksan projekt rasvjete.

Klasične Edisonove žarulje sa žarnom niti, najugodnije su ljudskom oku, a ugodan ambijent može se postići i štednim, led i halogenim žaruljima toplog žutkastog tona.


    Ovo je jedna divna lampa koja bi odlično izgledala u dnevnom boravku.



 Krasna lampa za komodu ili neki ukrasni stolić.


 Jedna moderna lampa pogodna za dnevnu ili spavaću sobu.

Za romantiku i ugodu, najvažnije je ugasiti opća svjetla, odnosno ugradbene ili nadgradbena rasvjetna tijela koja osvjetljavaju cijeli prostor. Ugradbene lampe, visilice, plafonjere i lusteri iznad blagovaonskog stola u tom slučaju trebaju biti ugašeni, a željeni dojam ležernosti, opuštenosti i romantike postići ćete tako da u prostor postavite samostojeće lampe.

Velika, ikonička, upečatljiva lampa može interijeru dati snažan kakakter i postati glavni dekorativni element u prostoru. Među takvim ikoničkim transformatorima prostora su klasici – gigantska Anglepoise lampa koja je zapravo uvečana verzija kultne stolne lampe industrijskog izgleda iz 1932. godine koju je osmislio automobilski inženjer George Carwardine. Carwardine se proslavio što je smislio lampu koja ima ležaj koji ostaje u položaju u koji ga postavite.




 Romantična lampa za romantične duše.


Lampa savršena za ljubitelje svemira, astronomije, kosmosa, planeta i svega lijepog u našem svemiru.

Kultne lampe od najvećih proizvođača poput Artemide, Flosa, Tom Dixona, Inga Maurera, Foscarinija, Moooia uistinu su mala umjetnička djela koje možemo tretirati kao umjetničke skulpture, no naravno tu je i mnoštvo jeftinijih “no name” lampi koje će ponekad, ako imate dobro oko koje zna izabrati, jednako dobro izgledati u prostoru.



Photo credit: Amazon.com

ponedjeljak, 25. rujna 2017.

Čišćenje sjedeće garniture


Prije nego što počnete s čišćenjem sjedeće garniture, zapamtite ove dvije stvari: prvo, nikada nemojte koristiti puno vode, već dobro ocijedite vlažne krpe koje koristite za čišćenje sjedeće garniture; drugo, uvijek prvo isprobajte sredstvo na manjem komadu sjedeće garniture koji nije pretjerano uočljiv. Ako sve prođe u redu, slobodno očistite cijelu mrlju ili cijelu sjedeću garnituru.
Za početak, jedan neočekivani trik. Pokušajte očistiti mrlju vlažnim baby maramicama (pazite, rekla sam vlažnim, što znači da vlažne maramice možete koristiti samo kod tkanina koje podnose mokro čišćenje ili čišćenje sredstvima baziranim na vodi). Nježno istrljajte mrlju i biti ćete iznenađeni kamo je nestala. Važno je i da redovito usisavate svoju garnituru.



Za standardno čišćenje sjedeće garniture koja podnosi vodu koristite sljedeću recepturu: jednu četvrtinu šalice blagog deterdženta uspite u litru mlake vode i miješajte dok se ne stvori pjena. Suhom krpom nanesite tako dobivenu pjenu na presvlaku sjedeće garniture i nježno očistite (naravno, prije toga ste napravili test na neuočljivom dijelu presvlake). Nakon što ste nanijeli pjenu i temeljito očistili presvlaku, čistom krpom odstranite ostatak sapunice.

Mrlje na presvlaci sjedeće garniture očistite odmah. Što dulje čekate, to će biti teže odstraniti mrlju. Prolivenu tekućinu pokupite suhom krpom. Nemojte trljati, samo položite krpu na mrlju i pustite da upije tekućinu.




Krv možete očistiti sljedećim sredstvom: pomiješajte dvije jušne žlice s litrom mlake vode. Nanesite smjesu na mrlju, pustite da sol upije krv i isperite čistom vlažnom krpom. Ponavljajte dok mrlja ne nestane. Ako se uhvatite u koštac s tvrdokornom krvnom mrljom, na nju nanesite razrijeđenu otopinu hidrogen peroksida te isperite čistom vlažnom krpom (naravno, prije testirajte na malom dijelu presvlake kako tkanina ne bi izblijedila).
Mrlje organskog podrijetla (sok, vino, senf) očistite tako da pomiješajte alkoholni ocat i vodu u omjeru 1 naprama 3 te tako spravljenom mješavinom očistite mrlju.



Crveno vino s presvlake sjedeće garniture čistite mješavinom sapunastog deterdženta i hidrogen peroksida (pomiješajte u jednakim omjerima).
Tintu ćete očistiti tako da na mrlju nasprejate lak za kosu te operete čistom vlažnom krpom.
Za mrlje od bobica pomiješajte jednu jušnu žlicu alkoholnog octa s tri četvrtine šalice alkohola za dezinfekciju. Mješavinu nanesite na tkaninu te na nju postavite čistu, suhu krpu dok ne upije svu tekućinu. Ponavljajte dok mrlja ne nestane. Nakon toga vlažnom krpom očistite mjesto gdje se nalazila mrlja te obrišite suhom.
Ukoliko se presvlaka vaše sjedeće garniture ne smije čistiti vodom i sredstvima baziranim na vodi, nabavite otapalo koje se ne bazira na vodi i slijedite uputstva ili potražite savjet stručnjaka.






Photo credit: Pixabay.com

četvrtak, 21. rujna 2017.

Kako napraviti savršene kokice



Ljekari odavno upozoravaju na štetne sastojke koji se nalaze u pakovanjima kokica prilagođenih za pripremu u mikrotalasnoj. Srećom, postoje načini da ove ukusne grickalice spremite na zdrav način.
Glavni problemi koji se javljaju kod pripreme kokica u šerpi su zagorjelost, manja “iskokanost” kukuruza i nedovoljna hrskavost. Ako slijedite ove savjete, možete napraviti najbolje kokice do sada. 

Potreban vam je lonac s debljim dnom, jer će na tankom dnu kokice lakše zagorjeti. U loncu od 3 l zagrijte 3 kašike ulja. Umjesto uobičajenog suncokretovog možete koristiti i kokosovo ili ulje kikirikija. 





Ulijte ulje u lonac i zagrijte ga, a zatim ubacite svega nekoliko zrna kukuruza kokičara i pokrijte ga poklopcem. Kada ove „probne“ kokice puknu, izvadite ih i dodajte ostatak kukuruza u količini kojom ćete u jednom sloju prekriti dno lonca. 

Ono što je ključno jeste da onda lonac zajedno sa sadržajem sklonite s vatre i brojite do 30, a zatim ga vratite na ringlu. 

Zahvaljujući ovom koraku sva zrna bi trebalo da puknu otprilike u isto vreme. Tokom pečenja lonac bi trebalo tresti i povremeno odškrinuti poklopac kako bi para izašla i kokice ostale hrskave. Kada se pucketanja prorijede, ugasiti vatru i kokice odmah prebaciti u zdjelu. Po želji, u još toplom loncu otopiti malo putera pa njime preliti kokice i posoliti ih. Isprobajte i varijantu u kojoj solite ulje prije dodavanja kokica jer će tako kokice biti ravnomjerno posoljene. 







Drugi prijedlog takođe odlično funkcioniše u praksi. 

Zagrijemo ulje u loncu, ubacimo kukuruz, poklopimo i čekamo da počne pucati. 

Čim zrna počnu da se otvaraju, dodamo kašiku putera, brzo poklopimo i protresemo lonac. Uz povremeno provjetravanje odizanjem poklopca pečemo ih na umjereno jakoj vatri uz potresanje. 

Čim kokice utihnu, treba ih brzo prebaciti u zdjelu i posoliti. Osim soli mogu se isprobati i drugi začini poput dimljene paprike, čilija, karija, ruzmarina i naribanog parmezana.






Photo credit: Pixabay.com

srijeda, 20. rujna 2017.

Kako očistiti peglu



Peglanje je nešto što ja nikako ne volim. To je moj najomraženiji kućni posao. Ali, eto natjeram se s vremena na vrijeme nešto i da ispeglam. Šalu na stranu. Evo par trikova kako da očistite dno pegle koje se može isprljati pa čak i uništiti ako se ne održava kako treba.
Deterdžent za suđe


Pomiješajte toplu vodu sa malo blagog deterdženta za suđe. Umočite kuglicu vate u ovu sapunastu smjesu i nježno prebrišite dno pegle. Trljajte kratko ako je potrebno. Ovaj način čišćenja najidealniji je za pegle sa teflonskim dnom. Kod težih zaprljanja izaberite drugi način čišćenja.



Sirće i so

1. Na pamučnu krpu pospite morsku so (1 kašiku). Zagrijte peglu na najjače (isključite paru), pa prelazite preko krpe i soli peglom nekoliko puta. Prljavština će se zaljepiti na so i dno pegle će ostati čisto.
2. Pomešajte so i sirće u jednakom omjeru. Stavite u šerpicu, pa zagrijavajte na šporetu. Sklonite sa šporeta kada se so rastvori, ali pre nego sirće prokuha.
3. Umočite krpicu ili peškir u ovu zagrijanu mješavinu i nježno trljajte dno pegle. Ako je potrebno možete, kod najtežih zaprljanja, upotrebiti plastičnu “žicu” za ribanje.

4.  Ako trebate očititi rupice na pegli najbolje je da štapiće za uši umočite u sirće i sa tim trljate rupice.

    Uklanjanje voska
      Ako vam se vosak zalepio na dno pegle možete ga lako ukloniti uz pomoć lista novina. Samo ga položite na dasku za peglanjePeglu uključite na najjače, pa sa njom prelazite preko novina dok papir ne upije “voskastu materiju”.
   Soda bikarbona
      Pomiješajte jednake dijelove sode bikarbone i vode, pa sa tom pastom trljajte uz pomoć krpice dno pegle dok ga ne očistite.
    Pasta za zube
     Nanesite malo paste za zube na dno pegle. Trljajte krpicom da omekšate prljavštinu. Kada utrljate pastu peglu uključite i na pari peglajte pamučnu krpicu 5 minuta.



Photo credit: Pixabay.com