utorak, 13. prosinca 2016.

Peglanje odjeće bez pegle



Malo tko uživa u peglanju. Ono traži podosta vremena, a ponekad je i opasno ako se ne upotrebljava na ispravan način. Žene koje su vrlo zaposlene i imaju djecu vrlo često nemaju vremena za peglanje. A ako se rublje nekoliko dana gomila, sve se više gubi volja za peglanjem. Neispeglano rublje se skuplja, a volje za peglanjem je sve manje.

Ako vam peglanje ujutro oduzima dosta vremena, a želite biti uredni pokušajte primijeniti ovaj recept pomoću kojeg ćete ispeglati svoju odjeću. Uredna i ispeglana odjeća daje potpuni dojam o čovjeku. Zahvaljujući ovom spreju izbjeći ćete dugotrajno peglanje i dobit ćete vrijeme koje možete potrošiti na uživanje s najdražima. A možda zaista zavolite peglanje.

Ovaj sprej ostavit će vas ugodno iznenađenim, a njegovim učinkom ćete biti oduševljeni. Ako ste jedan od onih koji često kasne na posao, ako jednostavno imate vrlo malo vremena da se posvetite peglanju, ovo je za vas nagrada. On na vašoj odjeći ne ostavlja nikakve mrlje, a priprema je vrlo jednostavna i brza.

Kako bi pripremili sprej za peglanje potrebno vam je 1 kašika omekšivača, 1 kašika octa (po mogućnosti alkoholnog), prazan raspršivač i 400 ml destilirane vode.

Priprema spreja za peglanje ide tako da sve zajedno dobro promiješate i stavite u prazan raspršivač. Nakon što se promiješali, dobro protresite i možete koristiti.

Sprej se upotrebljava tako da ga raspršite na zgužvane dijelove svoje odjeće jer će se brzo osušiti. Nakon što se osuši, vaša odjeća će biti ravna i odavat će dojam svježine. Zahvaljujući ovom spreju u nekoliko sekundi ćete “izravnati” svoju odjeću.

Za pripravak i nanošenje vam je potrebno toliko malo vremena. Nećete morati trošiti svoju energiju i vrijeme, a dobit ćete učinak koji ostavlja prava pegla.


Svoju tajnu uredne i ispeglane odjeće možete ostaviti za sebe, a možete i podijeliti s drugima. Žene će vam biti zahvalne. Skratit ćete im vrijeme i smanjiti muke peglanja. Peglanje sprejom je lagano, brzo, jednostavno i učinkovito, a konačno ćete biti oduševljeni peglanjem.

Čišćenje pribora za čišćenje



Spadate među one koji svakodnevno posežu za sredstvima za čišćenje kako bi im kuća sjajila? Koliko često čistite pribor za čišćenje? Jeste li znali da redovitim održavanjem sredstava za čišćenje i sam proces čišćenja kuće ide lakše?

Metle i četke koje su napravljene od prirodne dlake su se pokazale kao najbolja sredstva za čišćenje. Očiste prostor ili predmet temeljito, ali čišćenje ovih sredstava je malo kompliciranije od onih napravljenih od plastičnih i najlonskih vlakana.

Prije prve upotrebe, tek kupljene metle ili četke koja sadrži prirodnu dlaku, uronite dlake u zasoljenu vodu kako bi se kasnije lakše čistile. Metle koje su stare i već korištene nakon nekog vremena isperite toplom sapunicom.

Ako su se dlake na priboru već stvrdnule postat će mekane ukoliko se urone u 1 litru vode u kojoj je otopljena stipsa. Kada se ne koriste metle i četke od prirodne dlake trebalo bi držati obješene sa drškom prema dolje, na taj način će dlaka zadržati svoju savitljivost.

Svima je poznato kako krpe i spužve koje se dugo koriste postanu izvor neželjenih bakterija i klica. Krpe za brisanje prašine svako malo operite na srednje visokoj temperaturi u perilici za rublje.

Krpe koje imaju mikrofibru perite u perilicama za rublje. Nakon nekoliko pranja u perilici, krpu osušite u sušilici za rublje kako bi se povratila mekoća vlaknima.

Krpe za pranje suđa nakon dužeg korištenja poprimaju neugodan miris. Preporučamo vam da tu i tamo preko noći krpu ostavite u vodi kojoj ste dodali nekoliko kapi octa ili limuna.


Peruške za uklanjanje prašine slobodno možemo oprati šamponom i osušiti ih fenom. One od mikrofibre lagano isperite u blagoj sapunici.

petak, 2. prosinca 2016.

Male tajne za lakše obavljanje kućanskih poslova


Svakoj kućanici dobrodošla je svaka pomoć, što u kuhanju, što čišćenju, a što u ostalim kućanskim poslovima. Razne tajne uspješnog održavanja domaćinstva prenose stoljećima s koljena na koljeno, a ponekad su upravo ovi stari “recepti” i najbolji. Zato u nekoliko nastavaka donosimo praktične savjete za domaćice.

Čaše uklještene jedna u drugoj
Takve čaše najlakše ćete razdvojiti ako donju uronite u toplu vodu, a u gornju pustite mlaz hladne vode.

Napukli tanjir
Ako vam je napukao tanjir nekog porculanskog servisa, pokušajte ga spasiti tako da ga prokuhate 15 minuta na laganoj vatri u mlijeku (tako da mlijeko prekrije tanjur). Kad se mlijeko osuši na tanjiru se neće vidjeti oštećenje.

Stare pletene košare
Stare pletene košare i košarice možete obnoviti bojom iz raspršivača u skladu s bojom vašeg kuhinjskog ili blagovaonskog namještaja. Tako osvježene košare mogu vam služiti kao ukras, za spremanje voća, ključeva, čepova, plastičnih vrećica i svega onog što inače nema pravo mjesto.

Zalijevanje cvijeća kad niste kod kuće
Staklenku od soka ili vode napunite vodom, zatvorite krpicom i okrenite ju okomito te vrh zakopajte u zemlju u tegli. Cvijeće će imati vodu i samo će se zalijevati dok ste vi na godišnjem odmoru.

Čišćenje perlice za rublje
Perilicu za rublje potrebno je povremeno očistiti. Za čišćenje bubnja u njega ulijte vruću vodu i litru alkoholnog octa, pa uključite program za ispiranje. Svi ostaci deterdženta na bubnju na taj će način biti uklonjeni.

Brušenje noževa
Ako tupim nožem nekoliko puta prerežete svjež krumpir, vaš nož će biti osjetno oštriji. Nož možete naoštriti i tako da ga nekoliko puta povučete po donjem rubu porculanske šalice ili tanjurića.

Učvrstite držak bata za meso
Ako imate osjećaj da je držak bata za meso labav, ostavite ga na više sati u vodi. Drvo će se napiti vode i držak će opet biti čvrst.

Otvaranje staklenki
Staklenku ćete najlakše otvoriti ako je okrenete tako da je poklopac okrenut prema dolje i uronite ga u vruću vodu. Kratko pričekajte i bez problema ćete otvoriti staklenku.

Čepovi na sanitarijama
Čep na sudoperu, umivaoniku ili kadi neće propuštati vodu budete li ga premazali acetonom i odmah potom posuli dječjim puderom. Kad se čep potpuno osuši više neće propuštati vodu.

Čuvanje džema od plijesni
Džem ili pekmez sačuvat ćete od plijesni ako staklenku okrenete na poklopac. Tako ćete sadržaj sačuvati od plijesni više od godinu dana.

Lijek protiv migrene
Muči vas migrena? Napravite obloge od limunova soka i stavite ih na čelo i sljepoočnice. Bolovi će uskoro nestati.

Lijek protiv mučnine u autu
Patite li od mučnine u automobilu, prije nego krenete pojedite komadić čokolade.

Lijek za bolno grlo
Boli vas grlo? U mlijeku skuhajte list kelja, zasladite i popijte što toplije.

Snižavanje temperature
Povišenu temperaturu možete sniziti ako pojedete nastruganu ciklu pomiješanu s hrenom.

Lijek protiv nervoze
Nervozni ste, uznemireni, napeti i jednostavno ne znate što biste sa sobom? Najbolje će vas umiriti žličica meda u čaju od kamilice.

Pomoć kod reume
Ako patite od reume pomoći  će vam stari savjet. U pećnici zagrijte platnenu vrećicu punu soli i njome na pola sata obložite bolno mjesto.

Natečeni gležnjevi
Gležnjevi vam neće biti otečeni držite li ih pet minuta zamotane u ručniku prije toga namočenom u vodi s octom.

Krumpirov škrob uništava nametnike

Sprej od krumpirova škroba je neotrovan, ali uništava i obuzdava nametnike kao što su biljne uši koje često napadaju ruže. Razmutite 30 grama krumpirova škroba u 1,25 litara tople vode, polako dodavajući vodu da se škrob potpuno rastopi. Ulijte u bočicu s prskalicom i u nju dodajte čajnu žličicu tekućeg sapuna ili deterdženta za pranje suđa. Promućkajte i obilno poprskajte sobne ili vrtne biljke kako biste se riješili nametnika.   

srijeda, 30. studenoga 2016.

Kako iskoristiti talog od kafe


Navikli ste da čim popijete kafu, odmah operete šolje i tako bacite dragocjeni talog. Mnogi ljudi ne znaju da je ovo praktičan i ekonomičan način da uradite mnoge stvari u kući.

1) OČISTITE TVRDOKORNE MRLJE SA PLOČICA ILI RADNE PLOČE
 Pomiješajte talog sa sapunjavom vodom i trljajte mjesto sa flekom.

2) OČISTITE PRLJAVI ROŠTILJ
 Granularna tekstura taloga pomaže da se skine nakupljena masnoća.

3) OTPUŠITE SUDOPERU
 Ako je sudopera zapušena, sipajte talog od kafe, pa zatim tečni sapun i šolju prokuhane vode.

4) UKLONITE BUHE SA VAŠEG LJUBIMCA
 Kada kupate psa ili mačku, nakon šampona i prije ispiranja utrljajte talog u korijen njihovog krzna.

5) OBRIŠITE OGREBOTINE SA NAMJEŠTAJA
 Pomiješajte talog sa sirćetom i toplom vodom pa tu smjesu nežno utrljajte u ogrebanu površinu. Koristite pamučni tufer da bi uklonili ostatke smjese.

6) OČISTITE TIGANJ
 Koristite ovu metodu samo ako su fleke tvrdokorne.

7) UBACITE U SMJESU ZA KOLAČE
 Umjesto mlijeka možete dodati svjež talog za bogatiji ukus kafe.

8) ZAČINITE UKUS MESA
 Kada se karamelizuje, talog formira koru koja ostavi sočnu unutrašnjost mesa. Ovo daje gorko-sladak ukus vašem roštilju.

9) UKLONITE NEPRIJATAN MIRIS OD LUKA
 Nakon što ste završili sa sječenjem luka, utrljajte talog u vaše ruke. Ovo će neutralisati neprijatne mirise.

10) UKLONITE NADUTOST ISPOD OČIJU
 Nisu samo kesice čaja te koje mogu da učine čuda. Izmešajte talog kafe sa vodom i napravite pastu. Stavite smjesu na otečeno područje i ostavite 15 minuta. Isperite.

11) UKLONITE CELULIT
 Masirajte mešavinu taloga i kokosovog ulja na problematično područje, ostavite par minuta i zatim isperite. Radite ovo svaki dan i kroz dvije nedjelje ćete primjetiti promene.

12) OČISTITE LICE
 Pomiješajte kašiku taloga sa par kapi maslinovog ulja i time očistite lice. Ovo će hidrirati kožu i učiniti je čistijom i sjajnijom.

13) OPERITE KOSU
 Mrvice u talogu učiniće da vaša kosa škripi od čistoće. Brunete će postati tamnije, zato što kafa također farba kosu.

14) ĐUBRIVO
 Bogat azotom, talog kafe je dobar kao đubrivo zato što ga crvi obožavaju. Ako imate gomilu gde taložite đubrivo, koristite svježu travu i lišće sa talogom.

Ne koristite odmah ovu mješavinu, potrebno je određeno vreme da kompost bude koristan.

15) UKLONITE PUŽEVE
 Umesto soljenja dvorišta, poprskajte talog oko cvijetnih leja i nikada vas puževi neće posećivati.

16) LAKŠE GAJITE MRKVU
 Pomiješajte talog sa sjemenom mrkve prije nego što ga zasadite. Lakše će porasti.

17)  PROMIJENITE BOJU CVIJEĆA
 Ovo posebno djeluje na hortenzijama pošto je sa njihovom bojom lako manipulisati. Dodajte talog na tlo i ph nivo će uraditi da poprime plavu boju.

18) BOJA
 Talog pomiješajte sa vodom i možete dobiti dobar „sepia“ efekat.

19) UČINITE DA STARO DRVO DJELUJE KAO NOVO
 Kašičica taloga, malo sirćeta, žica za čišćenje i stara tegla su sve što vam je potrebno. Stavite žicu i talog na dno tegle i do vrha sipajte sirće. Pustite da smjesa odstoji jedan dan. Sirće će rastvoriti žicu pa ćete moći da je koristite. Nakon dvadeset i četiri sata izvadite žicu i njome farbajte drvo. Pustite da se sloj osuši pa zatim očistite ostatke i stavite drugi sloj.

ponedjeljak, 28. studenoga 2016.

Korisni savjeti



Kako da vam bočica koju ste spakovali u kofer ne curi?

Da li ste nekada otvorili kofer i vidjeli da je šampon iz bočice počeo da curi? Evo jednostavnog rješenja: prije puta stavite komadić plastične kese ispod zatvarača bilo koje boce koju pakujete.

Kako da otpušite odvod na sudoperi?

Veoma jednostavno: sipajte 1 šolju sode bikarbone u zapušeni odvod, zatim dodajte pola šolje sirćeta i odmah pokrijte odvod! Sačekajte 30-45 minuta i zatim pustite toplu (skoro vruću) vodu otprilike 2 minuta.

Kako da dobijete jake nokte?

Stavite šolju vode da provri, kad provri dodajte 15ml želatina. Promešajte i ostavite da se prohladi dovoljno da vam ne opeče prste. Nakon toga gurnite nokte u mešavinu otprilike 2 minuta. Isperite prste i uživajte u jakim noktima!

Kako da napravite sredstvo protiv komaraca?

U bočici za sprej pomiješajte 15 kapi ulja lavande, 10 kapi eteričnog ulja cotronele, 3-4 kašike ekstrakta vanile i 4-5 kašika soka od limuna. Dopunite bočicu vodom i poprskajte po sobi.

Kako da uklonite miris kućnog ljubimca?

Ne znate kako da se otarasite mirisa sa tepiha ili namještaja gde je boravio vaš kućni ljubimac? Evo jeftinog i brzog rešenja! U bočicu za sprej sipajte dva dijela vode i jedan dio vodice za ispiranje usta. Isprskajte željenu površinu. Postavite stare novine preko isprskane površine. Ako novine ne upiju miris ponovite postupak.

Kako da očistite fugu?

Uzmite sedam šoljica vode, pola šolje sode bikarbone, trećinu šolje soka od limuna i četvrtinu šolje vinskog sirća. Trljajte po linijama fuge dok se ne očiste.

Kako da očistite oštećene drvene površine na namještaju?

Pomiješajte četvrtinu šolje ulja i 3/4 šolje vinskog sirćeta, nakapajte na krpu i prebrišite oštećenu drvenu površinu. Uskoro će izgledati kao nova.

Kako da napravite sredstvo protiv hrđe?

Treba vam samo jedan sastojak: sok od limuna. Jednostavno potopite zahrđali nož u sok od limuna na neko vrijeme i nakon toga istrljajte sunđerom ili krpom i iznenadićete se postignutim rezultatom - hrđa će biti uklonjena.

Kako da napravite vazelin?

U šerpici pomešajte 30 grama rendanog pčelinjeg voska i polovinu čaše maslinovog ulja. Otopite mješavinu na laganoj vatri. Sipajte u teglicu da se ohladi i očvrsne.

Kako da napravite višenamjensko sredstvo za čišćenje u kuhinji?

U bocu sa rasprsšivačem dodajte 350gr sirćeta, 350gr tečnosti za suđe i 1kašičicu deterdženta za veš (za ljepši miris).  Poprskajte željenu površinu i vidjećete kako će brzo da zablista.

Kako da uklonite mrlje od trajnog markera?

Sa odjeće – pomoću dezinfekcije za ruke
Sa zidova   – pomoću zubne paste ili laka za kosu (ne trljajte zid prejako, da ne skinete boju)
Sa tepiha  – pomoću sirćeta
Sa drvenih površina  – trljanje alkoholom

Kako da organizujete ključeve?

Imate gomilu ključeva koje ne razlikujete? Obojite vrh svakog ključa različitom bojom laka za nokte i dobićete interesantne ključeve koje lako prepoznajete.

Kako da napravite sami sredstvo za čišćenje stakla?

Evo kako da na lak način napravite sredstvo za čišćenje ogledala i stakla: pomešajte 2 šolje tople vode, 1/4 šolje sirćeta, 1/4 šolje alkohola i kašiku  kukuruznog skroba. Staklene površine će zablistati nakon čišćenja ovim sredstvom.

Kako da napravite domaći sprej od lavande?

Volite miris lavande u spreju, ali vam se ne dopada cijena? Evo jeftine alternative.
U boci sa rasprkivačem pomešajte 2 šolje destilisane vode, 2 kašike votke ili alkohola i 1/2 kašike ulja lavande. Promućkajte da se pomiješa i prskajte po želji, počev od veša do spavaće sobe, za osvježavajući miris.

Kako da napravite sredstvo protiv korova?


Imate problem sa korovom, a ne želite da kupujete sredstva za njegovo uništavanje? Napravite sami jeftinu varijantu: napunite bocu sa prskalicom sirćetom za turšiju, dodajte pola šolje soli i mrvicu sredstva za čišćenje posuđa. Zatvorite bocu, promućkajte i poprskajte korov.

četvrtak, 24. studenoga 2016.

Kako napraviti pastu za cipele



PASTA ZA CIPELE – ZA SVE SLUČAJEVE!

ŠTO VAM JE POTREBNO:

150 g vazelina
10 g voska
10 ml vode
5 g praška sapuna

Otopite vazelin i vosak u vodenoj kupki. Zakuhajte vodu. Dodajte zajedno s praškom sapuna u mješavinu. Miješajte sve dok ne poprimi odgovarajuću gustoću. I potom pustite da se ohladi.


Nakon toga, pastu nanesite uobičajeno na cipele.

Jeftin trik za čist veš: Dodajte samo jednu kašiku ovog začina u mašinu za veš i uštedite novac



Ukoliko želite da boja vaše omiljene majice ostane jednako intezivna kao kada ste je kupili, potrebno je samo da upotrijebite uobičajan začin koji imate u kuhinji. Dovoljna je samo jedna kašika i zaboravite na skupe deterdžente.Potrebno je da ovaj tajni sastojak pomiješate sa detrdžentom, koji inače stavljate u mašinu za pranje veša.

Tajni sastojak je crni biber koji otapa ostatke sapuna u vašoj odjeći, a koji su najveći krivci za otapanje pigmenata boje sa vaše odjeće.


Važno je znati kako, dodajete li biber u mašinu s vešom čiju boju nastojite očuvati, morate odjeću prati u hladnoj vodi!

srijeda, 23. studenoga 2016.

Napravite jednostavni cipelarnik


Ovaj jednostavan cipelarnik se veoma lako i brzo pravi i može da se modifikuje na potrebnu dužinu, tako da je idealno rešenje za odlaganje obuće.
Za izradu ovog cipelarnika možete koristiti ivericu, medijapan, ili neki drugi materijal po želji.

Materijal:

  • 2 komada od 304 x 304mm - stranice
  • 2 komada od 254 x 600mm - stalaža*
  • 4 komada od 38 x 600mm - obod stalaže*
  • 24 šrafa od 30mm
  • Ljepilo za drvo
  • Boja u spreju
  • Testera
  • Vibraciona brusilica sa šmirgl papirom granulacije 120
  • Metar i olovka
* Ako je potrebno modifikujte dužinu po želji





Kako napraviti cipelarnik

Korak 1:

Izbušite "pocket hole" rupe duž ivica polica kao na donjoj slici.

Korak 2:


Pričvrstite obode stalaža pomoću ljepila i šarafa u rupama koje ste izbušili. Obratite pažnju na to da su obodi pod uglom: jedan je 6mm ispod stalaže, drugi je 6mm iznad (kao na donjoj slici).

Korak 3:


Postavite stalaže kao na slici, tako da imaju pad na dole ka prednjoj strani. Pričvrstite stalaže za stranice cipelarnika koristeći ljepilo i šarafe.

Korak 4:


Ošmirglajte sve dijelove i očistite krpom prije farbanja. Nakon farbanja ostavite da se potpuno osuši. Nakon toga ga možete unijeti i postaviti na željeno mesto u hodniku. Cipelarnik je spreman za odlaganje obuće, hodnik više neće biti pretrpan.

utorak, 22. studenoga 2016.

Održavanje peškira



Peškiri su nešto što svakodnevno koristimo u svome kućanstvu i bez čega bi nam život bio nezamisliv. Kako bi bili što dugotrajniji, te kako bi im zadržali kvalitetu, morate pripaziti na sljedeće korake.

Peškiri su vrlo brzo prljavi pa bi ih tako trebalo obavezno prati nakon svakog trećeg korištenja. Peškire za brisanje ruku bi tako trebali prati i mijenjati svaki drugi dan, a ako je u vašoj obitelji više od 4 člana, peškire za brisanje ruku bi trebali mijenjati svaki dan.

Kako bi izbjegli da vam peškiri budu grubi i kruti, važno je s kojom količinom deterdženta ih perete. Nemojte pretjerivati s količinom deterdženta kada je pranje peškira u pitanju. Držite se tačno one količine koja piše na pakiranju deterdženta, jer ako se peškiri tokom pranja dobro ne isperu, postaju odlična hrana za plijesni i bakterije.

Kako bi i nakon nekog vremena vaši peškiri ostali mekani, važno je da ih nakon svakog pranja, bilo ono ručno ili u perilici za rublje, protresete, ali dobro protresete prije nego ih objesite.


Kako se nakon brisanja sa peškirom na peškiru ne bi stvarale plijesan i bakterije, najbolje je da peškire odlažete na šipke, a ne na kukice. Kada peškir  vješate na kukicu, postoji mogućnost da se na nekim dijelovima neće u potpunosti posušiti i tako će postati odlična podloga za razvoj plijesni i bakterija.

Kućanski trikovi sa pastom za zube


Svi znamo da je pasta za zube uglavnom odlična za ono što joj samo ime govori - pranje zubi. Ipak, iskusne domaćice znaju kako ovo abrazivno sredstvo svoju primjenu nalazi i kod čitavog niza kućanskih poslova, pa čak i u kozmetici te njezi kože. Ipak, imajte na umu da sve to vrijedi isključivo za običnu bijelu pastu za zube, a ne onu koja dolazi u obliku kojekakvih gelova. Pogledajte gdje sve zubna pasta nalazi svoju primjenu:

1. Neutraliziranje mirisa ruku

Rezanje luka, čišćenje ribe ili guljenje češnjaka ostavljaju na našim rukama snažan, a često i vrlo neugodan miris, kojega običan sapun uglavnom ne uspijeva ukloniti. U takvim situacijama dobro istrljajte ruke pastom za zube i svi će neugodni mirisi nestati.

2. Očistite svoj nakit

Bez obzira radilo se o srebru ili zlatu, poliranje mekanom četkicom s malo paste za zube u trenu će vratiti vašem nakitu nekadašnji sjaj. Također, želite li osvježiti izgled bilo kakvog metalnog predmeta, uronite ga na deset minuta u vodu s rastopljenom pastom. Ipak, budite oprezni - izbjegavajte trljanje bilo kakvog dragog kamenja, budući da bi im to moglo oštetiti površinu.

3. Bojice na zidu

Ukoliko je vaš klinac odlučio dati oduška svom unutarnjem Picassu baš na zidu vaše dnevne sobe, ne paničarite. Sve što trebate jest utrljati malo paste za zube na suhu spužvu i njome obrisati kredu ili voštane boje s površine.

4. Odmagljivanje naočala

Blagi abraziv u zubnoj pasti savršen je za uklanjanje sloja prljavštine koji je zaslužan za nakupljanje vlage s unutarnje strane vaših sportskih naočala. Osim što čisti, lagani premaz zubne paste zaštiti će površinu od budućeg magljenja. Ipak, izbjegavajte čistiti bilo kakvu površinu premazanu specijalnim sredstvom, poput onoga protiv refleksije.

5. Uklanjanje prištića

Namažite prištić slojem paste prije nego pođete u krevet te ujutro operite lice. Ista se taktika može primijeniti za smanjivanje upaljenih mjesta ugriza raznih kukaca. Pasta će ih isušiti i smanjiti crvenilo.

6. Njega noktiju

Tretiranje noktiju pastom ima vrlo sličan učinak pranju zubi. Osim što će ih očistiti, pasta će učiniti vaše nokte snažnijima i sjajnijima.

7. Uklanjanje mirisa iz boca

Želite li ukloniti miris iz boce u kojoj se ukiselilo mlijeko, sve što trebate jest oprati ju pastom za zube i spužvom za boce te dobro isprati toplom vodom.

8. Uklanjanje nakupina od sapuna

Istrljajte staklena vrata tuš kabine mokrom spužvom s malo paste za zube. Ukoliko se radi o tvrdokornijoj nakupini, namažite ju pastom i ostavite da djeluje 30 minuta prije uklanjanja.

četvrtak, 25. kolovoza 2016.

Originalne ideje da odlažete i organizujete kozmetičke proizvode



Svima nam se dešava da kozmetiku jednostavno više nemamo gdje da odlažemo - police su krcate, neseseri ne mogu da se zatvore, fioke u haosu !
Postoje neobični, ali itekako praktični načini da odlažete svoje proizvode i aparate za uljepšavanje.
Sve će biti pregledno, a uštedit ćete i prostor, što je najbitnije !

Polica za začine kao polica za parfeme


Parfemi savršeno pregledni na postolju za torte



Četkice za šminkanje prakitčno sklonjenje u staru futrolu za naočale 




Olovke za usne,kreoni, ajlajneri spakovani u strau kutiju za drvene bojice 



Napunite vazu zrnima kafe ili perlicama i zabodite četkice za šminkenja unutra - pregledno i praktično 



Odvojite kozmetičke proizvode i aparate po kategorijama u kuhinjski držač escajga. 



Preglednost četki i krupnijih proizvoda za stilizovanje kose u džepićima. 



Pojedinačne sjenke poslažite u kalupe za led kako bi bile pregledne.





9 Neobičnih polica koje možete da napravite sami


Police su uvek zanimljiv detalj u svakoj prostoriji . Ne moraju biti ogromne ali krase prostoruju i daju joj posebnu toplinu.
Sigurno ste viđali i u časopisima one male police koje izgledaju komplikovano i pomislili da to nema nigde da se kupi.
Mi smo za vas izabrali 10 različitih interesantnih polica koje svako od nas može da napravi sam.
1. i 2. Prve dve police možete sastavljati od najobičniijih neobrađenih daščica drveta različitih dužina i slagati ih u bilo kom obliku. 


3. Polica/kutija - ovo može biti i neka stara drvena kutija, gajba od vinskih flaša malo bure ili slično.
Ofarbajte kutiju u željenu boju, pričvrstite je na zid i to je to.

5. Viseći trougao - Ovo je slična polica prethodnoj samo je neophodno da na stranicama dodate još 2 rupe i provučete kanap.  Zgodna je ako već imate neki element, čiviluk ili zakačku pa ne morate ponovo da bušite zid. 



6. Polica kao drveni most - Probušite po 2 rupe u letvicama provucite kanap korz sve, pričvrstite ih za metalni deo paza zid. 


7. Grana drveta - poredajte letvice u obliku grane drveta. Nije neophodno da sve bude iz jednog komada. 

8. Piramide  - Od kartona trapezastog oblika napravite piramide i spojite ih na podlozi od kartona.
Ovakva polica je veoma zgodna za zidove iznad radnog stola.

9. Vaga - Napravite malu konstrukciju pomoću tankih kanapa i 3 metalna držača.
Provucite kanape kroz daske i vaša unikatna polica je tu.





utorak, 12. srpnja 2016.

Kako održavati patike



Patike su izrađene od različitih materijala te su i sredstva za čišćenje ovih materijala različita. Osnovna pravila za održavanje patika se ne razlikuju od pravila za održavanje obuće. Mada, većina ipak najradije pere patike u mašini za veš. Dobro je ako mašina za pranje veša ima specijalni program za pranje patika – odnosno program za pranje na niskoj temperaturi. Najlakše je ubaciti ih u veš mašinu, ali pitanje je šta će iz nje izaći nakon pranja. Zato treba znati nekoliko važnih stvari o pranju patika u veš mašini. Većina patika može dobro i bezbjedno da se opere, bilo da su one sa dijelovima velura, kože, obrnute kože ili od vještačkih materijala. Međutim, nekada je moguće da se dijelovi patika deformišu pri pranju u veš mašini, ili da se neki dijelovi patika odlijepe, ili se neki delovi smanje.

Osnovna pravila za održavanje patika su:
– vrlo je važno redovno provjeravanje svih dijelova patika da se ne bi desile neke povrede zbog istrošenosti dijelova patika. Na primjer, istrošeni ili iskrivljeni đonovi mogu biti uzrok raznih povreda.
– ukoliko na patikama ima blata, pijeska ili žvake na đonu (krupna prljavština), potrebno je najprije odstraniti tu nećistoću pa tek onda početi pranje patika. 
– patike trebaju da se suše na sobnoj temperaturi. Nipošto ih nemojte sušiti u blizini vještačkih izvora toplote.
– najsigurniji način pranja bijelih patika je ručno pranje. Tada vam u čišćenju najbolje mogu pomoći soda bikarbona, sirće i topla voda. Pomiješajte po 1 kašiku sode, sirćeta i vode da dobijete pastu. Ukoliko su u pitanju potpuno bijele patike, možete dodati i par kapi izbjeljivača. Ako su patike u boji nemojte koristiti izbjeljivač. Takođe, imajte na umu da izbjeljivač može da ošteti gumu na patikama ako ih budete duže tretirali smjesom. Skinite pertle sa patika, pa operite površinski pod mlazom tople vode. Utrljajte smesu na patike i trljajte lagano uz pomoć četkice za ribanje ili četkice za zube. Četkice trebaju biti sa mekanim vlaknima da ne oštete materijal. Trljajte kružnim pokretima. Dodavajte i pravite još paste ako je potrebno. Sve perite nad lavorom tople vode, pa nakon trljanja ostavite patike u vodi (natopite i pertle) par sati. Nakon toga utljajte malo deterdženta, pa ih ponovo izribajte. Isperite ih obilato vodom nekoliko puta, pa stavite na sunčano i toplo mjesto da se ocijede i osuše.
– bijele platnene patike je najteže očistiti, pogotovo ako ste ih pred zimski san ostavili uprljane. Ukoliko je proizvođač preporučio pranje patika u veš mašini, to će vam olakšati posao. Znači, ako perete platnene patike u mašini, prvo im skinite pertle, očistite ih od krupnije prljavštine, stavite sa pertlama u neku staru jastučnicu i perite sa nekoliko starih peškira ili krpa. Uključite na hladno i stavite malo deterdženta. Najbolje da koristite blage deređente – npr. za pranje vune. Važno je da patike perete sa peškirima da biste ublažili “udarce” u mašni i eventualna mehanička oštećenja patika.
– patike možete na nekoliko sati potopiti u mješavini vode i sode bikarbone ili samo u kiselom mlijeku. Poslije ih operete trljajući. Takođe, napravite mješavinu od kiselog mijleka i sirćeta i sa tim trljajte patike. Dobro ih isperite, pa pranje nastavite sredstvima za skidanje fleka sa bele odjeće ili deterdžentom.
– prilikom pranja patika skinite obavezno pertle. Pertle se  najbolje peru kada ih skvasite pa zatim ih sapunom dobro istrljate da se zapjene i isperete mlakom vodom. Koristite neki običan sapun za pranje. Pertle možete provući kroz jednu rupicu i zatim napraviti čvor. To će biti dovoljno da se pertle ne zamrse.
– prije pranja patika, ukoliko je to moguće, izvadite uloške i posebno ih operite.
– patike koje su djelimično napravljene od kože, a dijelom od platna perite isključivo ručno i budite naročito pažljivi prilikom pranja kožnih dijelova. Patike u potpunosti izrađene od kože operite tako što ćete unutrašnjost isprati vodom, a onda papirom ili krpom pokušati da odstranite višak tečnosti. Kada se osuše patike koje imaju kožne dijelove treba namazati svijetlom kremom za obuću ili kremom za ruke. Dijelove od prevrnute kože ili velura dobro je istrljati čistom gumicom ili finim, sitnim brusnim papirom. Nije loše ni isprskati ih posebnim sprejem za velur, ako ga imate.
– na gumenim dijelovima patika ne bi trebali koristiti jake izbjeljivače, jer ih mogu oštetiti. Radije ih izribajte bijelom pastom za zube i četkicom ili samo četkicom i vodom. U tu svrhu možete upotrijebiti i aceton. Samo namočite kuglicu vate acetonom i obrišite zaprljane dijelove.
– prilikom pranja patike se malo skupe, pa to imajte na umu kada ih koristite prvi put posle pranja.
– čiste patike treba pre nošenja posuti talkom ili nekim drugim sredstvom protiv znojenja i neprijatnog mirisa nogu. Unutrašnjost patika će tako duže zadržati svježinu, naravno, uz redovnu higijenu nogu.
– kada završite trening i skinete patike, nikada ne ostavljajte čarape u njima.
– ne držite patike dugo u najlon kesi ako su vlažne, bolje je da imate platnenu torbicu za nošenje koja propušta vazduh.

utorak, 28. lipnja 2016.

Sobne biljke koje čiste zrak





 Sobne biljke svojim lišćem skupljaju štetne stvari iz zraka koje provode do korijena, a koriste ih kao hranu. Zapravo funkcioniraju kao prirodni pročišćivači prostora. Njihova funkcija odlično funkcionira u svakom prostoru, od dnevnih boravaka do radnih prostora.
Danas zbog različitih obaveza kao da smo primorani provoditi većinu vremena u zatvorenim prostorima i nemamo vremena odlaziti u prirodu i udisati svjež zrak punim plućima. Ako smo stalno u prostoru u kojem nema dovoljno kisika, to nam zagušuje organizam, zbog toga se brže umaramo i bezvoljni smo, a ima i loš utjecaj na naš imunitet.
Osim loše kvalitete zraka, okruženi smo i različitim predmetima koji ispuštaju otrovne toksine i povećavaju nam rizik od razvoja različitih bolesti. Najčešće toksine koje možemo naći u prostoru su Formaldehid koji se može naći u izolacijskim pjenama, iverici, tepisima i sredstvima za čišćenje. Drugi toksin koje je prisutan u bojama, laštilima i adhezivima je Trikloretilen i Benzen koji je prisutan u sintetici, plastici i deterdžentima.
Ako ne znate koje biste biljke stavili u dom, evo nekoliko preporuka:
Mirni ljiljan, osim što je prekrasna biljka, može vam poboljšati kvalitetu zraka u prostoru do 60 posto. Ova biljka također smanjuje razinu plijesni u domu jer ih upija kroz lišće
Zlatni puzavac odlično pročišćava zrak, no može biti štetan za kućne ljubimce, pa ako ih imate, pripazite. No, na ljude djeluje blagotvorno jer dobro filtrira zrak od formaldehida i benzena koji se nalaze u dimu cigareta.
Kućna paprat je lijepog izgleda i prirodni je ovlaživač zraka. Ova biljak je dobra za ljude koji imaju suhu kožu i ostale tegobe od hladnog vremena. Isto tako, filtrira toksine. Nju je bitno zalijevati i držati na osvijetljenom mjestu.
Zeleni ljiljan je lijepa sobna biljka koju je lako održavati i već u dva dana može pročistiti vaš zrak za 90 posto. Uništava plijesni i druge alergene i upija toksine iz zraka.

petak, 13. svibnja 2016.

Čuvate li voće na pravilan način?



Koliko puta vam se dogodilo da morate bacati voće jer ga niste stigli pojesti na vrijeme? Za sve one koji se pokušavaju hraniti zdravije, a niste u mogućnosti nabavljati sveže namirnice svaki dan, dobro će doći ovih nekoliko savjeta o tome kako sačuvati neko voće od kvarenja.

Jabuke
Za dulje skladištenje i očuvanje pohranite jabuke u kartonsku kutiju i držite ih u hladnjaku. Tako bi trebale održati svježinu više od dva tjedna.

Banane
Čim banane iz prodavnice donesete kući, odvojite svaku od njih. Ako ih ostavite spojene, sazrijevaju brže. Držite ih u zdjeli za voće, najbolje je u košari s rupama, važno je da su u nečemu što omogućava protok zraka.

Grožđe
Jedna od najveći greški koju mnogi rade s grožđem je ta da ga isperu prije nego ga pospreme. Dok će voda isprati grožđe i osloboditi ga od prljavštine, ona također ima negativan učinak na kožicu. Voda omogućava brži rast bakterija, vlaga izaziva plijesan. Dakle, najbolje je da neoprano grožđe držite u hladnjaku, ali nikako ne u plastičnoj vrećici.

Kivi
Dok zrije, držite ga na sobnoj temperaturi, a nakon toga ga stavite u hladnjak. Ovo voće u hladnjaku ne bi trebalo biti dulje od tjedan-dva.

Limun i limeta
Ako ćete ih iskoristiti u roku od tjedan dana, držite ih na sobnoj temperaturi. Potreban im je zrak i najbolje ih je držati u košari koja ima rupice. Ako ih nećete iskoristiti u roku od tjedan dana, možete ih držati u posudi u hladnjaku.

Naranče

Ostat će sočnije ako ih držite na sobnoj temperaturi. Ako ste u mogućnosti, najbolje ih je držati u košari. Košare su svakako u prednosti od drugih zdjela. Dopuštaju lakšu cirkulaciju zraka oko svakog komada voća.

ponedjeljak, 4. travnja 2016.

5 trikova za brže i lakše peglanje



Jedan od poslova koji većina žena stavlja na čekanje je peglanje i to prvenstveno zbog vremena koje oduzima i napora koji treba uložiti. Ali uz nekoliko trikova naših mama vrijeme peglanja može se skratiti na minimum. 
1. Aluminijumska folija - Sa daske za peglanje skinite zaštitnu tkaninu, zatim direktno na dasku stavite cijelom dužinom aluminijsku foliju, ali tako da sjajnija strana folije bude okrenuta prema gore. Pritisnite foliju oko ruba daske pa vratite zaštitnu tkaninu. Aluminijska  folija reflektuje toplotu i pojačava učinak pegle pa će peglanje odjeće samo s jedne strane biti sasvim dovoljno. 
2. Parna kupka za veš - Za uklanjanje nabora s odjeće odličan trik će vam olakšati i ubrzati peglanje. Majicu, košulju ili haljinu objesite na vješalicu i stavite iznad kade. U kadu naspite vrelu vodu i ostavite oko 2 minute da isparava po odjeći. Para će omekšati tkaninu i izravnati nabore, a vama uštediti vrijeme. 
3. Karton i pamučna gaza - Peglanje izgužvanih dijelova odjeće na vrlo osjetljivim tkaninama poput svile koja je prethodno bila ispeglana i spremljena u ormar olakšaće komad kartona i pamučna gaza. Naborani dio tkanine stavite na karton. a na gornju stranu razvucite gazu te lagano prijeđite peglom preko nabora. 
4. Uredno posložena odjeća odmah nakon pranja - Odličan trik naših mama koji će vam gotovo prepoloviti vrijeme peglanja je uredno slaganje svakog komada odjeće prilikom njegovog vađenja iz perilice nakon pranja. Postupak je jednostavan, a ako vam se čini kao gubitak vremena, na ovaj način odjeća koju uredno posložite jednu na drugu pa potom stavite na sušenje biti će puno ravnija, a time i lakša za peglanje. 
5. Redovno čišćenje dna pegle - Prilikom peglanja, uvijek smo skloni krivca za dugotrajan proces tražiti u odjeći, ali često je površina dna pegle ta koja usporava ravnanje tkanine. Naime, s vremenom se na užarenoj površini pegle sakupe prljavština, sljepljene dlačice od materijala zbog čega pegla zapinje za tkaninu i dodatno je gužva. Zato barem dva puta mjesečno dno pegle očistite pomoću mješavine sode bikarbone i sirćeta. Zagrijte sastojke te u njih umočite pamučnu krpu te pređite nekoliko puta preko dna hladne pegle. Ova jaka mješavina odstranit će i najtvrdokornije nečistoće. 

Jednostavan trik pomoću kojeg će vaše suđe biti čistije nego prije


Kada je riječ o pranju suđa, sigurno ste mijenjali nekoliko marki tableta sa ciljem da vaše suđe bude što čistije. Ali, ono što je zajedničko svim tabletama jeste da znaju ostaviti talog na suđu. Taj talog se najviše primjenjuje na staklenim komadima suđa. Onda ste vi primorani da glancate to suđe da bi ono dostiglo željeni sjaj. 

Međutim tome je došao kraj!! Slijedeći put kada napunite mašinu za suđe, na gornju policu stavite i krišku limuna. To ne mora biti svjež limun, a može biti i iscijeđen. Još bolja opcija je da limun stavite u pretinac za kašikejer ćete na taj način izbjeći njegovo ''kretanje'' po mašini. U suprotnom možete ga ostaviti na gornjoj polici ali je najbolje da ga pričvrstite između žica. Nakon toga, suđe perite kao i obično. 

Kada mašina završi, prilikom otvaranja vrata osjetit ćete blagi miris limuna. Na vašem staklenom posuđu više neće biti taloga, a sve suđe će vam biti mnogo čistije. Pokušajte!!