srijeda, 13. prosinca 2017.

Kako očistiti napu



Filtere nape trebalo bi čistiti barem jednom mjesečno, no tog se pravila malo tko drži pa se sigurno i vama barem jednom zavrtjelo u glavi nakon što ste povirili ispod nape i ugledali naslage masnoće i prašine na filterima.

Najveći lonac koji imate napunite vodom i stavite na šporet da prokuha. Zatim dodajte 1/2 šolje sode bikarbone, ali veoma polako. Zatim uzmite filter na kojem su stvrdnute masnoće i potopite ga u lonac.
Prvih nekoliko minuta će vas fascinirati to kako kipuća voda skida masnoće. Vidjet ćete kako se masnoća naprosto topi. Međutim fascinacija će se ubrzo pretvoriti u gađenje, posmatrajući i dalje šta kipuća voda radi masnoći.
Nećete moći vjerovati koliko će masnih mjehurića izaći na površinu. Zavisno od toga koliko vam se masnoće skupilo na filter nape, vjerovatno ćete ovaj postupak morati ponoviti barem još jedanput.
Nakon što ste se riješili svih masnoća, ostavite filter da se osuši i vratite ga na njegovo mjesto.

Izvor: Prirodar

ponedjeljak, 11. prosinca 2017.

Cool Božićni ukrasi

Uza sušeno citrusno voće, orašaste plodove i ukrase od vate, dekoracije za božićno drvce možete i ispeći te oblikovati kalupima ili nožem. Tijesto za jestive dekoracije radi se od 350 g glatkog brašna, 2 žličice praška za pecivo, 2 žličice mljevenog đumbira, 100 g maslaca, 185 g šećera te 3 žlice meda. Umiješajte sve sastojke, zamotajte u foliju i ohladite u hladnjaku oko pola sata. Tijesto razvaljate na debljinu od oko pola centimetra, izrežite željene oblike i pecite ih 12 minuta na 200 stepeni. Dok su još topli, pri vrhu izbušite rupice za vješanje. Ukrasiti ih je najlakše glazurom umućenom od dva bjelanjka, 150 g šećera u prahu te soka pola limuna. Nanesite je tek na potpuno ohlađene keksiće jer će se inače razliti. Dodate li glazuri nekoliko kapi jestive boje, u crvenoj ili zelenoj nijansi, jestivi će ukrasi odisati pravim božićnim duhom. Božićnu jelku možete ukrasiti i mirisnim štapićima cimeta ili cvjetovima vanilije. Lagano ih zalijepite te povežite ukrasnom vrpcom i vješajte na drvce. Uz dekoracije od prirodnih materijala najbolje će pristajati diskretna, jednobojna rasvjeta poput bijelih svjetlećih zvjezdica. 

LETEĆI MEDVJEDIĆI OD VATE
Zalijepite dvije kuglice vate promjera 1 i 2 cm (glava i tijelo). Na gornju bočno zalijepite male kuglice (0,5 cm) za šape i na vrh za uši. Crveni konac zamotajte kao šal. Krila izradite od folije.

UKRASNE PLOŠKE OD NARANČE
Naranče narežite na tanke ploške, poslažite ih na lim za pečenje te sušite u pećnici po 8 sati sa svake strane. Probodite iglom, provucite konac i objesite o jelku.

ANĐEO OD ČEŠERA I LJEŠNJAKA
Izaberite “rascvjetali” češer te mu uklonite ljuskice pri vrhu. U utor kapnite ljepilo i umetnite uži vrh lješnjaka. Od zrna papra načinite oči, a od orahovih ljuski krila.

VJENČIĆ OD KOKICA
Ispecite kokice i nižite ih na konac probadajući ih iglom. Što je konac dulji, bit će i lanac od kokica. Omotajte ga ili prebacite preko bora.
>>>Ukrasne mašne mogu se izraditi od komada tkanine raskošnog uzorka u prigodnoj crvenoj i ljubičastoj boji te jednostavno privezati za granu jelke
>>>Stare plastične kuglice dobit će novi sjaj premažete li ih ljepilom te uvaljate u šljokice, mljeveni mak, perje ili oslikate veselim bojama



Izvor:24 sata

srijeda, 22. studenoga 2017.

Čišćenje saksija



Saksije od gline ili keramike već poslije jedne sezone gube sjaj, a da bi izgledale kao nove, najprije ih očistite vlažnom mekom krpom od tragova zemlje i prašine, a potom dobro izglancajte pamučnom krpom natopljenom lanenim uljem.

Posude za cvijeće od metala se najbolje brišu rastvorom od jestivog ulja i pepela, a time može da se čisti i nameštaj od ovog materijala.

Prirodni ratan i bambus su u trendu već nekoliko sezona kada su saksije u pitanju, a osvježićete ih ako ih prebrišete sunđerom umočenim u rastvor vode i soli 70:30.
Staklene vaze će zasijati ako ih isprskate vinskim sirćetom, nježno izribate mehkom četkom, pa isperete vodom.


Izvor: Savjeti za dom


utorak, 21. studenoga 2017.

Napravite sami sredstvo za čišćenje prozora


Kako bi vaše staklo zablistalo ne morate koristiti skupe deterdžente koji ostavljaju mrlje već upotrijebite domaće sredstvo za koje vam je potreban ocat i voda.

U bočicu s raspršivačem dodajte četiri decilitra alkoholnog octa, decilitar i pol vode te 10 kapi eteričnog ulja naranče ili limuna. Mješavinu dobro protresite te njome pošpricajte stakla na prozorima. Ostavite da odstoji nekoliko sekundi te ih prebrišite papirnatim ubrusima ili novinama.



Za veće nečistoće upotrijebite sodu bikarbonu. U pola litre mlake vode dodajte tri pune žličice sode bikarbone. U mješavinu umočite krpu te prebrišite stakla prozora. Soda bikarbona će ukloniti i najtvrdokornije mrlje.







Izvor: In magazin

ponedjeljak, 20. studenoga 2017.

Uradi sama - snježna kugla od tegle


Božić je sve bliži i polako počinju pripreme. U zraku se već počinje osjećati praznično raspoloženje. Odlučili smo da vam predstavimo tekst u kojem ćete naučiti kako sami da napravite zanimljiv ukras – snježna kugla od tegle. Jednostavno, a prelijepo.



Za ovu dekoraciju trebat će vam tegla i razne male figurice kao što su žičani borići, snješko bječić, kućica ili nešto slično, vata te ljepilo. Također možete iskoristiti i ukrase za bor u raznim oblicima. Na unutarnju stranu poklopca tegle zalijepite vatu, a zatim lijepo posložene ostale dekoracije. Teglu zatvorite i dobili ste lijepu božićno-zimsku dekoraciju koju možete iskoristiti i kao poklon. Fotografija ispod prikazuje obrnuti postupak – dekoracije posložite i zalijepite na dno tegle, a na poklopac s unutarnje strane zalijepite viseće “grude” snijega izrađene od vate.


ponedjeljak, 30. listopada 2017.

Mikrovalna pećnica - da ili ne?


U moderno opremljenoj kuhinji, upotreba mikrovalne pećnice gotovo je neizbježna. Velika ušteda vremena, toplinske energije i praktičnost ogromne su prednosti ovih pećnica. No, kao i kod svakog aparata sa zračenjem, postavlja se pitanje o utjecaju mikrovalova na zdravlje.
Konkretno, radi se o vrlo kratkim elektromagnetnim valovima koji putuju brzinom svjetlosti (oko 300 000 km/s), a kakve emitiraju još i radio i TV signali, mobilni telefoni, navigacijski i satelitski sistemi i mnoga druga tehnološka dostignuća, bez kojih nam je život danas nezamisliv.
Štetan utjecaj takvih zračenja nije znanstveno dokazan, ali teško je predvidjeti kakve će posljedice takva količina zračenja imati nakon nekoliko desetljeća. Stoga je broj poklonika i osporavatelja mikrovalnih pećnica danas podjednak.
Za razliku od klasične pećnice, u kojoj se može dogoditi da se hrana izvana dobro ispeče, a iznutra ostane sirova, mikrovalna pećnica kuha iznutra prema van. Valovi prodiru u unutrašnjost hrane, pa sve svi dijelovi počinju zagrijavati istodobno. Nažalost, iz istih se razloga u mikrovalnoj pećnici ne može postići hrskava korica.
Ipak, kod duboko smrznute hrane ili većih dijelova može doći do nejednakog zagrijavanja, pa neki dijelovi hrane ostanu nedovoljno obrađeni.
Postoji predrasuda da je hrana zagrijavana u mikrovalnoj pećnici na neki način "ozračena" ili "otrovana". Međutim, to nije tačno. Mikrovalno zračenje prisutno je samo tijekom procesa kuhanja i prestaje čim se pećnica ugasi.
Često je pitanje smanjuje li se obradom u mikrovalnoj pećnici hranjiva vrijednost hrane, a odgovor je – u istoj mjeri kao i kod kuhanja na štednjaku. Ako se hrana prejako termički obradi, određeni sastojci se, dakako, uništavaju.
Kod upotrebe mikrovalnih pećnica važno je pridržavati se uputa za pojedini model, a neka su pravila pritom univerzalna:
·  - tekućine koje podgrijavamo mogu u vrlo kratkom roku postati pregrijane i pri vađenju ili konzumiranju izazvati opekline. To možete spriječiti miješanjem tekućine prije stavljanja u mikrovalnu ili stavljanjem plastične kašikice u šoljicu.
·   - u mikrovalne pećnice ne smiju se stavljati metali jer se od njih mikrovalne zrake odbijaju i šire po cijelom prostoru, pa dolazi do iskrenja, pa čak i do požara!
·  - ne preporučuje se zagrijavanje dječjih bočica jer, iako bočica može biti hladna na dodir, tekućina se može pregrijati i uzrokovati opekline. Postoji i mogućnost od eksplozije jer se u zatvorenom spremniku stvara vodena para.
·   - unutrašnjost pećnice čisti se mekom krpom namočenom u sapunicu.
·   - nikako se ne smije koristiti oštećena ili neispravna pećnica.
·   - redovito provjeravajte ispravnost vrata pećnice, redovito je čistite i ne uključujte je kad je otvorena ili prazna.



utorak, 17. listopada 2017.

Kako napraviti ajvar



Sastojci potrebni za ajvar:
5 kg paprika
2,5 kg plavih patlidžana
7,5 dcl ulja
5-10 feferona (ovisno volite li blaži ili ljući, sami odredite količinu feferona)
0,5 l alkoholnog octa
2,5 l vode
3 žlice  soli
3 žlice šećera
žlica papra u zrnu
Oprati patlidžane i paprike. Paprike očistiti od sjemenki i sve narezati na kockice.
U lonac s hladnom vodom staviti ocat, sol, šećer, papar u zrnu i feferone. Kad voda zavri stavljati paprike izrezane na kockice i patlidžan da provri. Ovisno o veličini lonca, količina paprike i patlidžana će ohladiti kipuću vodu, a kad ponovno zavri, nakon 2-3 minute izvaditi patlidžane i papriku, te ih staviti na stranu da se ohlade. Ovo ponavljati dok se sva paprika i patlidžani ne prokuhaju.
Sa mikserom ili multipraktikom samljeti ohlađene paprike, patlidžane i feferone, staviti u lonac (najbolji je plitki, a širok), dodati ulje i kuhati 2 sata na srednje jakoj vatri uz kontinuirano miješanje. Može se staviti u pećnicu na 180°C, gdje se peče tri i pol sata, a svakih pola sata je potrebno izvaditi iz pećnice i dobro promiješati.

Uliti u vruće staklenke i ostaviti u mlakoj pećnici (50°C) dok se ne ohladi. Kad se ohladi na vrh ajvara uliti malo ulja, povezati i staviti na hladno i mračno mjesto.

utorak, 10. listopada 2017.



Čišćenje i održavanje radijatora je obavezno jer su oni pravi sakupljači prašine.
Potrebno ih je nekoliko puta godišnje oprati vodom, a obavezno s rebara redovito čistiti prašinu. Čistite ih i limunovim sokom, tako da gazu namočite u sok, a zatim isperete krpom i toplom vodom.

Od velike pomoći svakako će vam biti klasični, ali i usisavač na paru. Dovoljno je samo kroz gornje otvore radijatora ispustiti paru. Njezina snaga istjerat će svu nečistoću s donje strane. “Istjeranu” prašinu usisajte ili pokupite vlažnom krpom. Osim usisavača, pomoći će i fen za kosu, kojeg ćete koristiti kao i usisavač. Vanjski dio radijatora čistite spužvom namočenom u sok od limuna. Isperite vodom i obrišite suhom krpom.


Sve crne mrlje koje se pojave na zidu iznad radijatora mogu se otkloniti čistom suhom krpom na koju ste posuli sodu bikarbonu. Inače, nastanak tamnih mrlji može se tijekom ogrijevne sezone spriječiti postavljanjem sakupljača vlage na radijatorima. Ako koristite deterdžente za čišćenje valja ih dobro isprati kako ne bi širili miris kad se površina radijatora opet zagrije.

Rebra radijatora očistite krpom za prašinu koju namočite u sapunici, a nakon toga prebrišite suhom krpom. Za teško dostupna mjesta uzmitite komad savitljive žice i gazu koju ćete pričvrstiti za kraj kako biste pokupili svu prašinu.  



Photo credit: Pixabay.com

ponedjeljak, 9. listopada 2017.

Upotreba i korištenje pretis lonca



Princip rada ekspres lonca pronašao je Denis Papin, francuski fizičar 1679. godine. Zbog toga se za ekspres lonac još kaže i Papenov lonac ili Parni lonac jer se hrana kuha isključivo na pari. Iako mnoge domaćice svoje povjerenje ne poklanjaju ekspres loncu jer misle da je koliko efikasan toliko i opasan, danas nemaju razloga za takvo razmišljanje. Nova i poboljšana verzija već svima poznatog ekspres lonca ima nekoliko prednosti. Pritisak unutar posude puno je manji nego u starijim modelima, pa nema opasnosti od eksplozije jela po cijeloj kuhinji.


Ekspres lonac obično je izrađen od aluminija ili nehrđajućeg čelika. Danas su najkvalitetniji oni od nehrđajućeg čelika sa teškim, troslojnim ili bakrom presvučenim dnom koji služi boljoj provodljivosti toplote. Pretis lonac izrađen je u skladu sa najvišim bezbjednosnim normama sa sistemima zaštite, tako da je opasnost rukovanja njime svedena skoro na minimum. Upotreba ekspres lonca podrazumijeva bržu pripremu hrane, uštedu energije, a zbog kraćeg vremena kuhanja sa manje vode i masnoće, sačuvat ćete više vitamina i minerala nego što bi to bio slučaj kod tradicionalnih načina pripremanja hrane. Priprema hrane u ekspres loncu podrazumijeva nekoliko prednosti:

Brže - korištenjem ekspres lonca skraćujete vrijeme pripremanja hrane i do 70 posto.

Lakše i čistije - proces pripremanja hrane u ekspres loncu je vrlo jednostavan: stavite sastojke u posudu, zatvorite poklopac i spremni ste za pripremanje ukusnih jela. Pošto se proces kuhanja odvija u hermetički zatvorenoj posudi, hrana vam ne može pokipjeti.


Ušteda energije - brža priprema hrane znači i manji utrošak energije. Također, ekspres lonac je posuda sa akutermalnim dnom, a to znači da posudu zagrijavate samo na početku, dok ne dostignete željenu temperaturu, a zatim smanjite dovod energije na minimum. Na ovaj način ostvarujete značajnu uštedu energije.



Zdravije - zbog kraćeg vremena kuhanja i pripremanja hrane sa manje vode i masnoće sačuva se više vitamina i minerala. Također, sistem kuhanja u ekspres loncu podrazumijeva „zatvoren sistem” što znači da kiseonik u zraku, koji može da uništi važne hranljive sastojke, nije prisutan u procesu pripreme hrane.



Ukusnije - zbog značajno kraćeg vremena kuvanja, čuva se okus i boja hrane.





Pretis lonac ujedinjuje brzinu i lakoću pripreme, pružajući kvalitetan, zdrav i ukusan obrok i upravo zbog toga je idealan za zaposlene ljude koji nisu spremni na kompromis kada je riječ o zdravlju i uživanju u hrani.

Prije upotrebe i korištenje

Kod upotrebe ekspres lonca bitno je da čistite filter za zrak nakon svakog kuhanja i da kada voda u loncu jednom provri, ostatak vremena kuhate na laganoj vatri. Lonac je naročito pogodan za jela kao što su grah, govedina, janjetina, ali također je pogodan i za druge vrste jela koja zahtijevaju manje kuhanja, s tim da pri tom morate paziti na vrijeme kako ne bi hranu prekuhali.

Postoje različite vrste ekspres lonaca, ali nije loše da se za svaki na početku pridržavate uputstva za upotrebu. Umetak trebate staviti na dno ako kuhate jela koja se mogu prilijepiti za dno lonca. 1 ½ dl vode dovoljno je za kuhanje povrća, a suhe namirnice poput leće, graha, graška trebaju biti prekrivene sa vodom. Lonac smijete pokriti do 2/3 ako kuhate namirnice koje ne zahtijevaju puno tekućine, a inače smijete ga napuniti samo do polovine prostora.

Ventil mora biti očišćen, kako bi para mogla izlaziti. Nikada ga ne smijete otvarati na silu. Pritisak  mora prvo pasti i tek ga onda možete otvoriti. Kada lonac nije u upotrebi, gumicu skinite i držite je odvojeno, jer se zna kod stajanja zalijepiti za lonac. Lonac trebate čisiti blagim sredstvima i nikada ga nemojte ribati.

Pritisak, šištanje i ispuštanje pare

Vrijeme kuhanja određuje se kada je postignut željeni pritisak. Kada se postigne željeni pritisak smanjite temperaturu. U toku kuhanja zvuk koji izlazi iz lonca treba se stalno čuti. On pokazuje da se postigao željeni pritisak. Ako je temperatura npr. prevelika može vam se dogoditi da tekućina ispari. Kada se takvo nešto dogoditi zvuk postaje jači i tada morate smanjiti temeperaturu.

Malo prije nego je kuhanje završeno lonac maknite sa vatre, malo ga poprskajte hladnom vodom kako bi pritisak pao i tada kuhanje prestaje. Taj postupak je važan kod namirnica koje trebaju kraće kuhanje, kako se ne bi prekuhale. Za jela koja trebaju više vremena kuhanja možete i ostaviti da temperatura sama padne. Kako unutrašnja temperatura raste, tako se i pritisak u loncu diže do granice kada se ventil otvara, ispušta višak pare, te tako sprečava da pritisak i dalje raste.

Viša temperatura uzrokuje to da se hrana kuha brže, te se kuhanje smanjuje za oko 70 posto. Npr., isjeckan kupus se kuha za jednu minutu, svjež zeleni grah u tri minute, manji krompiri oko pet minuta (ovisno o debljini i vrsti), dok će vam za cijelo pile trebati samo dvadesetak minuta. Za sve ovo bi vam bez ekspres lonca trebalo mnogo više vremena, zato ukoliko ga već ne koristite još jednom razmislite!







Photo credit: Pixabay.com

srijeda, 27. rujna 2017.

Uljepšajte svoj dom lampama


Lampe su me oduvijek privlačile. Danas na tržištu postoji veliki izbor lampi, raznih oblika i veličina. Definitivno lampa pridonosi enterijeru i izgledu vašeg doma. To je jedan detalj koji može da uljepša vaš dom. U nastavku ćemo malo pričati o lampama, kako ih odabrati i ponuditi vam neke prijedloge. 

Funkcija lampe određuje njenu osnovnu karakteristiku. Dakle, bitno je odrediti njenu namjenu - koristimo li lampu za opću rasvjetu, akcentiramo li neki objekt ili samo određujemo smjer kretanja, ili nam služi kao radno svjetlo. Kako postići ugodan ambijent samo s rasvjetom zahtjevan je i opsežan zadatak koji prvenstveno ovisi o prostoru i željama koje se žele postići te to iziskuje ozbiljan arhitektonsko-inžinjerski pristup i kompleksan projekt rasvjete.

Klasične Edisonove žarulje sa žarnom niti, najugodnije su ljudskom oku, a ugodan ambijent može se postići i štednim, led i halogenim žaruljima toplog žutkastog tona.


    Ovo je jedna divna lampa koja bi odlično izgledala u dnevnom boravku.



 Krasna lampa za komodu ili neki ukrasni stolić.


 Jedna moderna lampa pogodna za dnevnu ili spavaću sobu.

Za romantiku i ugodu, najvažnije je ugasiti opća svjetla, odnosno ugradbene ili nadgradbena rasvjetna tijela koja osvjetljavaju cijeli prostor. Ugradbene lampe, visilice, plafonjere i lusteri iznad blagovaonskog stola u tom slučaju trebaju biti ugašeni, a željeni dojam ležernosti, opuštenosti i romantike postići ćete tako da u prostor postavite samostojeće lampe.

Velika, ikonička, upečatljiva lampa može interijeru dati snažan kakakter i postati glavni dekorativni element u prostoru. Među takvim ikoničkim transformatorima prostora su klasici – gigantska Anglepoise lampa koja je zapravo uvečana verzija kultne stolne lampe industrijskog izgleda iz 1932. godine koju je osmislio automobilski inženjer George Carwardine. Carwardine se proslavio što je smislio lampu koja ima ležaj koji ostaje u položaju u koji ga postavite.




 Romantična lampa za romantične duše.


Lampa savršena za ljubitelje svemira, astronomije, kosmosa, planeta i svega lijepog u našem svemiru.

Kultne lampe od najvećih proizvođača poput Artemide, Flosa, Tom Dixona, Inga Maurera, Foscarinija, Moooia uistinu su mala umjetnička djela koje možemo tretirati kao umjetničke skulpture, no naravno tu je i mnoštvo jeftinijih “no name” lampi koje će ponekad, ako imate dobro oko koje zna izabrati, jednako dobro izgledati u prostoru.



Photo credit: Amazon.com

ponedjeljak, 25. rujna 2017.

Čišćenje sjedeće garniture


Prije nego što počnete s čišćenjem sjedeće garniture, zapamtite ove dvije stvari: prvo, nikada nemojte koristiti puno vode, već dobro ocijedite vlažne krpe koje koristite za čišćenje sjedeće garniture; drugo, uvijek prvo isprobajte sredstvo na manjem komadu sjedeće garniture koji nije pretjerano uočljiv. Ako sve prođe u redu, slobodno očistite cijelu mrlju ili cijelu sjedeću garnituru.
Za početak, jedan neočekivani trik. Pokušajte očistiti mrlju vlažnim baby maramicama (pazite, rekla sam vlažnim, što znači da vlažne maramice možete koristiti samo kod tkanina koje podnose mokro čišćenje ili čišćenje sredstvima baziranim na vodi). Nježno istrljajte mrlju i biti ćete iznenađeni kamo je nestala. Važno je i da redovito usisavate svoju garnituru.



Za standardno čišćenje sjedeće garniture koja podnosi vodu koristite sljedeću recepturu: jednu četvrtinu šalice blagog deterdženta uspite u litru mlake vode i miješajte dok se ne stvori pjena. Suhom krpom nanesite tako dobivenu pjenu na presvlaku sjedeće garniture i nježno očistite (naravno, prije toga ste napravili test na neuočljivom dijelu presvlake). Nakon što ste nanijeli pjenu i temeljito očistili presvlaku, čistom krpom odstranite ostatak sapunice.

Mrlje na presvlaci sjedeće garniture očistite odmah. Što dulje čekate, to će biti teže odstraniti mrlju. Prolivenu tekućinu pokupite suhom krpom. Nemojte trljati, samo položite krpu na mrlju i pustite da upije tekućinu.




Krv možete očistiti sljedećim sredstvom: pomiješajte dvije jušne žlice s litrom mlake vode. Nanesite smjesu na mrlju, pustite da sol upije krv i isperite čistom vlažnom krpom. Ponavljajte dok mrlja ne nestane. Ako se uhvatite u koštac s tvrdokornom krvnom mrljom, na nju nanesite razrijeđenu otopinu hidrogen peroksida te isperite čistom vlažnom krpom (naravno, prije testirajte na malom dijelu presvlake kako tkanina ne bi izblijedila).
Mrlje organskog podrijetla (sok, vino, senf) očistite tako da pomiješajte alkoholni ocat i vodu u omjeru 1 naprama 3 te tako spravljenom mješavinom očistite mrlju.



Crveno vino s presvlake sjedeće garniture čistite mješavinom sapunastog deterdženta i hidrogen peroksida (pomiješajte u jednakim omjerima).
Tintu ćete očistiti tako da na mrlju nasprejate lak za kosu te operete čistom vlažnom krpom.
Za mrlje od bobica pomiješajte jednu jušnu žlicu alkoholnog octa s tri četvrtine šalice alkohola za dezinfekciju. Mješavinu nanesite na tkaninu te na nju postavite čistu, suhu krpu dok ne upije svu tekućinu. Ponavljajte dok mrlja ne nestane. Nakon toga vlažnom krpom očistite mjesto gdje se nalazila mrlja te obrišite suhom.
Ukoliko se presvlaka vaše sjedeće garniture ne smije čistiti vodom i sredstvima baziranim na vodi, nabavite otapalo koje se ne bazira na vodi i slijedite uputstva ili potražite savjet stručnjaka.






Photo credit: Pixabay.com

četvrtak, 21. rujna 2017.

Kako napraviti savršene kokice



Ljekari odavno upozoravaju na štetne sastojke koji se nalaze u pakovanjima kokica prilagođenih za pripremu u mikrotalasnoj. Srećom, postoje načini da ove ukusne grickalice spremite na zdrav način.
Glavni problemi koji se javljaju kod pripreme kokica u šerpi su zagorjelost, manja “iskokanost” kukuruza i nedovoljna hrskavost. Ako slijedite ove savjete, možete napraviti najbolje kokice do sada. 

Potreban vam je lonac s debljim dnom, jer će na tankom dnu kokice lakše zagorjeti. U loncu od 3 l zagrijte 3 kašike ulja. Umjesto uobičajenog suncokretovog možete koristiti i kokosovo ili ulje kikirikija. 





Ulijte ulje u lonac i zagrijte ga, a zatim ubacite svega nekoliko zrna kukuruza kokičara i pokrijte ga poklopcem. Kada ove „probne“ kokice puknu, izvadite ih i dodajte ostatak kukuruza u količini kojom ćete u jednom sloju prekriti dno lonca. 

Ono što je ključno jeste da onda lonac zajedno sa sadržajem sklonite s vatre i brojite do 30, a zatim ga vratite na ringlu. 

Zahvaljujući ovom koraku sva zrna bi trebalo da puknu otprilike u isto vreme. Tokom pečenja lonac bi trebalo tresti i povremeno odškrinuti poklopac kako bi para izašla i kokice ostale hrskave. Kada se pucketanja prorijede, ugasiti vatru i kokice odmah prebaciti u zdjelu. Po želji, u još toplom loncu otopiti malo putera pa njime preliti kokice i posoliti ih. Isprobajte i varijantu u kojoj solite ulje prije dodavanja kokica jer će tako kokice biti ravnomjerno posoljene. 







Drugi prijedlog takođe odlično funkcioniše u praksi. 

Zagrijemo ulje u loncu, ubacimo kukuruz, poklopimo i čekamo da počne pucati. 

Čim zrna počnu da se otvaraju, dodamo kašiku putera, brzo poklopimo i protresemo lonac. Uz povremeno provjetravanje odizanjem poklopca pečemo ih na umjereno jakoj vatri uz potresanje. 

Čim kokice utihnu, treba ih brzo prebaciti u zdjelu i posoliti. Osim soli mogu se isprobati i drugi začini poput dimljene paprike, čilija, karija, ruzmarina i naribanog parmezana.






Photo credit: Pixabay.com

srijeda, 20. rujna 2017.

Kako očistiti peglu



Peglanje je nešto što ja nikako ne volim. To je moj najomraženiji kućni posao. Ali, eto natjeram se s vremena na vrijeme nešto i da ispeglam. Šalu na stranu. Evo par trikova kako da očistite dno pegle koje se može isprljati pa čak i uništiti ako se ne održava kako treba.
Deterdžent za suđe


Pomiješajte toplu vodu sa malo blagog deterdženta za suđe. Umočite kuglicu vate u ovu sapunastu smjesu i nježno prebrišite dno pegle. Trljajte kratko ako je potrebno. Ovaj način čišćenja najidealniji je za pegle sa teflonskim dnom. Kod težih zaprljanja izaberite drugi način čišćenja.



Sirće i so

1. Na pamučnu krpu pospite morsku so (1 kašiku). Zagrijte peglu na najjače (isključite paru), pa prelazite preko krpe i soli peglom nekoliko puta. Prljavština će se zaljepiti na so i dno pegle će ostati čisto.
2. Pomešajte so i sirće u jednakom omjeru. Stavite u šerpicu, pa zagrijavajte na šporetu. Sklonite sa šporeta kada se so rastvori, ali pre nego sirće prokuha.
3. Umočite krpicu ili peškir u ovu zagrijanu mješavinu i nježno trljajte dno pegle. Ako je potrebno možete, kod najtežih zaprljanja, upotrebiti plastičnu “žicu” za ribanje.

4.  Ako trebate očititi rupice na pegli najbolje je da štapiće za uši umočite u sirće i sa tim trljate rupice.

    Uklanjanje voska
      Ako vam se vosak zalepio na dno pegle možete ga lako ukloniti uz pomoć lista novina. Samo ga položite na dasku za peglanjePeglu uključite na najjače, pa sa njom prelazite preko novina dok papir ne upije “voskastu materiju”.
   Soda bikarbona
      Pomiješajte jednake dijelove sode bikarbone i vode, pa sa tom pastom trljajte uz pomoć krpice dno pegle dok ga ne očistite.
    Pasta za zube
     Nanesite malo paste za zube na dno pegle. Trljajte krpicom da omekšate prljavštinu. Kada utrljate pastu peglu uključite i na pari peglajte pamučnu krpicu 5 minuta.



Photo credit: Pixabay.com

utorak, 29. kolovoza 2017.

Kako očistiti roštilj?



Svi mi volimo da raspalimo roštilj sa vremena na vrijeme i naravno uživamo u napravljenim specijalitetima. I sve bude divno, sjajno, bajno dok ne dođe najteži dio posla a to je čišćenje roštilja. U nastavku ću vam dati neke prilično jednostavne savjete kako da očistite roštilj na što brži i lakši način. Pa da počnemo!

Za mene je ovo najgenijalniji način čišćenja rštilja koji sam probala i pokazao se krajnje efikasnim. Bila sam skeptična u početku, ali rezultat je bio više nego dobar. Polovinom crnog luka pređite preko površine još uvijek toplog roštilja koristeći viljušku. Ovim putem nećete samo očistiti rešetku, već ćete i ostaviti aromu za iduće pripremanje. Nema smrada hemikalija i sve ide brzo.

Napravite pastu od četvrtine šolje sode bikarbone i četvrtine šolje vode. Nanesite smjesu žicom za čišćenje na roštilj i ostavite 15 minuta. Nakon toga rešetke ili platu roštilja obrišite suvom krpom i stavite ih na gril preko vrelog žara i uglja najmanje 15 minuta da bi izgorili eventualni ostaci paste ili prljavštine.

Rešetke ili platu roštilja dobro našpricajte sredstvom za čišćenje grila ili običnim sirćetom. Stavite rešetke u vreću za smeće i dobro je zatvorite. Ostavite preko noći. Sutradan kesu otvorite. Sva prljavština sa grila trebalo bi da je spala, a na vama je samo da ga prebrišete.

Odavno je kafa poznata kao dobar čistač u borbi protiv masnoće. Ovaj postupak je jednostavan. Trebate uraditi sljedeće: skuhajte veliku džezvu kafe, naspite je u posudu u koju ste prethodno stavili prljave rešetke grila. Potopite ih u kafu na sat vremena. Nakon toga ih lagano izribajte i operite vodom.
Ovaj zadnji trik još nisam probala a čini se najlakši. Jednostavno ostavite rešetku od roštilja (obavezno tek nakon što se ohladila), u travi preko noći. Vlaga i jutarnja rosa polako će otopiti zapečene naslage na rešetci i sljedeće jutro ćete ga jednostavno samo obrisati ili u najmanju ruku puno lakše očistiti. Ako nemate dvorište, također dobro rješenje je zamotati (ohlađenu!) rešetku u mokar novinski papir koji će preko noći imati isti učinak. Omotanu rešetku na kraju još jednom zalijte vodom!



Photo credit: Pixabay.com



srijeda, 23. kolovoza 2017.

Kako se riješiti neugodnog mirisa iz kupatila?



Nedavno sam imala veliki problem sa jako ružnim mirisom koji je dolazio iz kupatila. Naime, čitava kuća mi je bas smrdila na neugodan miris iz odvoda u kupatilu. Kupila sam razna sredstva za čišćenje ali nijedno se nije pokazalo kao posebno efikasno. Pa sam onda malo proguglala i našla rjšenje za taj problem. Kao i obično soda bikarbona je bila ta koja je spasila situaciju, u kombinaciji sa bijelim ocatom.


Najučinkovitija kombinacija za uklanjanje neugodnih mirisa jest bijeli ocat i soda bikarbona. Osim što je novčano povoljnija varijanta, ova je otopina i ekološki prihvatljivija od mnogih industrijskih proizvoda za istu namjenu. Pripremite lijevak i otopinu koju ste napravili miješajući pola čaše sode bikarbone i čašu octa. Ulijte u odvod i pričekajte da pjena splasne. Zatim u odvod ulijte vruću vodu. Pričekajte pet minuta, a zatim ulije hladnu vodu da se dodatno ispere. Uz to što će pomoći u odštopavanju odvoda, ova otopina octa i sode uklonit će i neugodne mirise koji nastaju djelovanjem bakterija.


Neugodan miris iz perilice suđa

Ista kombinacija že vam pomoći u u uklanjanju neugodnog mirisa iz perilice za sudje. Uključite perilicu za suđe dok je prazna, koristeći dvije šalice vinskog octa umjesto deterdženta.




Photo credit: Pixabay.com

utorak, 15. kolovoza 2017.

Kako očistiti veš mašinu?



Nekada su žene veš prale na potocima sa čistom vodom i bez upotrebe hemijskih sredstava.
Korišten je jedan dodatak koji se u mom kraju zvao pralja, i eventualno sapun kabaš (điritnjak). Tako opran veš sigurno nije izazivao nikakve alergije. Međutim, vremena se mijenjaju pa danas žene samo ubace veš u mašinu za pranje veša i poslije izvjesnog vremena ga izvade čist i skoro suh. Vremenom i sama veš mašina se zaprlja pa ju je potrebno na neki način očistiti.

Prema jednom istraživanju čak 25 posto mašina za veš sadrži fekalne bakterije u tragovima, od naše odjeće. Naravno, nema potrebe da paničite – jednostavno možete dezinfikovati i očistiti mašinu – samo u par poteza.
Preporučuje se da svakih nekoliko mjeseci očitite mašinu i to ne samo unutrašnjost, već da pregledate pregrade, očistite vrata, gumu, pa i posude za prašak. Ipak, najvažnije je da očistite bubanj.

Pregrade u kojima stoje prašak i omekšivač, ako je moguće izvadite, i očistite mlakom vodom jer je to mjesto na kojem se skuplja vlaga, a samim tim i ostale neugodnosti. Posušite prije vraćanja u mašinu. Savetuje se da poslije pranja vrata mašine držite otvorenim.


Bubanj
Možete ga očistiti sirćetom i sodom bikarbonom ili limunovim sokom. Provjerite prvo da li je u bubnju ostalo nešto odjeće, možda zalutala čarapa. Ispraznite ga. U pregradu za prašak za veš uspite 2 kašike sode bikarbone, a pola šolje destilovanog sirćeta. Zatvorite pregradu i vrata mašine. Namjestite mašinu na najjaču temperaturu i izaberite najduži ciklus pranja koji postoji na vašoj mašini.

Neka mašina odradi pun krug, soda bikarbona i sirće će u potpunosti očistiti i dezinfikovati unutrašnjost mašine.
Proces čišćenja obavljajte svaka tri mjeseca i češće, ako često perete masnu i prljavu ili radničku odjeću.

Ako se vaša odjeća osjeća na vlagu poslije pranja moguće je da je problem u mašini. Da biste uklonili taj miris pomoći vam može ulje od karanfilića. Stavite 10 kapi u bubanj i uključite da mašina odradi pun ciklus na višoj temperaturi.

Ukoliko su vam u mašini ostale fleke od boje koju je neki komad odjeće pustio, stavite jednu čašu izbjeljivača u mašinu i opet je pustite praznu na program 90°. Izbjeljivač će ubiti i bakterije i buđ, ali ga nikada nemojte koristiti sa nekim drugim rastvaračima i sredstvima za čišćenje jer mogu da naprave toksična jedinjenja.

Kada očistite veš-mašinu, pustite je jednom praznu na neki hladni program ili samo na ispiranje kako biste dobro isprali sve hemikalije i supstance koje ste koristili za njeno čišćenje.

Uz ove savjete preporučujemo vam još i da ostavite vrata na mašini otvorena kako bi se ona osušila iznutra. Na taj način ćete spriječiti pojavu buđi.

Izbjegavajte da koristite omekšivač za veš jer je njega najteže očistiti.

Ne zaboravite da iz prljave veš mašine ne može izaći čist veš, on može samo tako da izgleda.


Photo credit: Pixabay.com